Ανάλυση: Οι επιδόσεις του ΠΑΟΚ απέναντι στις ομάδες των πλέι οφ δείχνουν... πρόβλημα

Ο Δικέφαλος μετράει δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες, με τον συντελεστή των γκολ να είναι 9-11

28/02/2021 09:18

Ο ΠΑΟΚ διεκδικεί μία θέση στο νεοσύστατο Κόνφερενς Λιγκ, όμως το έργο του στα πλέι οφ θα είναι δύσκολο, αν αναλογιστεί κανείς τις επιδόσεις του στις αναμετρήσεις με τις ομάδες που θα βρει απέναντί του.

Σε οκτώ αγώνες ενώ εκκρεμούν το εντός έδρας ντέρμπι με τον Άρη και το εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ μετράει δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες, με τον απολογισμό των εννιά βαθμών να κρίνεται ασφαλώς πενιχρός.

Ο συντελεστής γκολ είναι 9-11, ενώ σε μόλις τρεις αγώνες ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ φτάνοντας στη νίκη σε δύο εξ αυτών, με αντιπάλους τον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα. Αντίθετα, δεν αξιοποίησε το προβάδισμά του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, επίσης εντός έδρας. Συνολικά, σκόραρε στα έξι από τα οκτώ ματς και δέχτηκε γκολ στα επτά από τα οκτώ.

Σε κανένα από τα συγκεκριμένα ματς δεν έχει επιτευχθεί γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η αναλογία των γκολ μεταξύ πρώτου και δεύτερου ημιχρόνου είναι 2-7 τα υπέρ του ΠΑΟΚ και 5-6 τα κατά. Το γεγονός ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης δυσκολεύεται να σκοράρει στο πρώτο 45λεπτο (το κατάφερε μόνο στους εντός έδρας αγώνες με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό) καταδεικνύει μέρος του προβλήματος, που έχει να κάνει με τη νοοτροπία της. Αντίθετα, τα γκολ του τελευταίου δεκάλεπτου είναι 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, με μοναδικό όφελος, όμως, τον ένα βαθμό με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο βέβαιος πρωταθλητής Ολυμπιακός θα ξεκινήσει από τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος της βαθμολογίας θα πάρουν το εισιτήριο για την προκριματική φάση του Κόνφερενς Λιγκ. Έξοδο στην Ευρώπη συνεπάγεται και η τέταρτη θέση, υπό την προϋπόθεση ότι ο κυπελλούχος θα έχει τερματίσει στην πρώτη τριάδα.