Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 2-1: Γκέλα σε συνθήκες πλέι οφ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος είχε τις ευκαιρίες του για να πάρει κάτι από το ματς, αλλά για ακόμη μία φορά προδόθηκε από τις αμυντικές του αδυναμίες

27/02/2021 21:28

Αν το ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη αποτελεί προσομοίωση όσων δυσκολιών θα συναντήσει ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ της Super League, ο Πάμπλο Γκαρσία θα πρέπει να αισθάνεται προβληματισμένος. Ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα με 2-1 για την 24η αγωνιστική, σε μία αναμέτρηση όπου στο πρώτο 45λεπτο ήταν δημιουργικός (αλλά όχι εύστοχος) στο δεύτερο μισό του γηπέδου και συνολικά ξανά ανεπαρκής ως προς την ανασταλτική του λειτουργία.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, με αιχμή του δόρατος τον Κρμέντσικ, που σκόραρε στο 21' αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, την ώρα που ο Ουάρντα έκλινε συχνά αριστερά για συνεργασίες με Βιεϊρίνια και Λάμπρου. Ο Δικέφαλος κέρδιζε συνεχώς μέτρα στο γήπεδο, αλλά σε ακόμη ένα ματς δέχτηκε πρώτος γκολ από το πουθενά. Στο 31' ο Τσιφτσής απέκρουσε δύσκολα την εκτέλεση φάουλ του Μουργκ, στο 35' ο Ουάρντα έχασε τεράστια ευκαιρία σημαδεύοντας το δοκάρι και δύο λεπτά αργότερα ο Σίτο με ωραίο σουτ στην κίνηση "έγραψε" το 1-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Γκαρσία επιστράτευσε Τζόλη και Ζίβκοβιτς αντί των Λάμπρου και Μουργκ, όμως στο 54' τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, με τον Φερνάντεθ να σκοράρει για το 2-0.

Η είσοδος του Καγκάβα αντί του Ελ Καντουρί, που έδειξε να βρίσκεται εκτός πνεύματος αγώνα και του Μπάμπα αντί του Ροντρίγκο αποτέλεσε την επόμενη λύση από τον πάγκο, με τον ΠΑΟΚ να ξαναμπαίνει στο ματς με το όμορφο σουτ του Ζίβκοβιτς στο 84'. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Κρέντσικ έχασε μεγάλη ευκαιρία αστοχώντας με κεφαλιά από καλή θέση και αυτή ήταν η τελευταία αναλαμπή του ΠΑΟΚ στον αγώνα.

Ο διαιτητής Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τιλίκα και Καγκάβα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνο, Άλβαρεζ, Μουνάφο, Βαλιέντε, Κρεσπί (67' Τιλίκα), Φερνάντεθ (67' Ιγκλέσιας), Σίτο (83' Καπίγια, 93' Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (63' Μπάμπα), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί (63' Καγκάβα), Μουργκ (46' Αντρ. Ζίβκοβιτς), Ουάρντα (83' Σφιντέρσκι), Λάμπρου (46' Τζόλης), Κρμέντσικ.