ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1: Νίκη στον... αέρα (βίντεο)

Με τις κεφαλιές του Σφιντέρσκι και του Ίνγκασον ο Δικέφαλος κέρδισε το ντέρμπι της Τούμπας

20/12/2020 21:31

Ο ΠΑΟΚ είναι ομάδα που παίζει με την μπάλα κάτω, αλλά απόψε στην Τούμπα χρειάστηκε την... αεροπορία του, για να κερδίσει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Με τις κεφαλιές των Σφιντέρσκι και Ίνγκασον ο Δικέφαλος νίκησε με 2-1 και μείωσε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στους δύο από τον δεύτερο Άρη.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που "χτύπησε" με την πρώτη καλή ευκαιρία στο 11’. Ο Γιαννούλης έβγαλε πολύ ωραία σέντρα και ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ νικώντας τον νεαρό τερματοφύλακα Ξενόπουλο, που την τελευταία στιγμή πήρε τη θέση του Διούδη, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός απάντησε πέντε λεπτά αργότερα, με τον Αϊτόρ να αξιοποιεί την ασίστ του Μακέντα και να πλασάρει σωστά για το 1-1.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν έγινε κάτι φοβερό και τρομερό, με τον ΠΑΟΚ να έχει δύο καλές στιγμές, με τον Ξενόπουλο να επεμβαίνει σε προσπάθειες του Σφιντέρσκι στο 19’ και το 43’.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προηγείται ξανά στο σκορ στο 65’: εκτέλεση κόρνερ, πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι, δεύτερη του Ίνγκασον και η μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 77’ θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει όλα, αλλά ο Αουγκούστο σημάδεψε με σουτ του οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 88’ ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με Καρλίτος και Χατζηγιοβάνη.

Ο Ούγγρος διαιτητής Τάμας Μπόγκναρ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μιχαηλίδη, Γιαννούλη, Βιεϊρίνια, Σφιντέρσκι, Κρέσπο, Σβαμπ, Αϊτόρ και Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (83’ Κρέσπο), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Αουγκούστο (89’ Εσίτι), Ελ Καντουρί, Μουργκ (72’ Σβαμπ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (89’ Περέιρα), Σφιντέρσκι (83’ Τσόλακ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Σάντσες (89’ Μπουζούκης), Πούγγουρας (82’ Αλεξανδρόπουλος), Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Μαουρίσιο, Αϊτόρ (82’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες (72’ Καρλίτος), Μακέντα (72’ Ιωαννίδης).