Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0: Δεν του άξιζε τέτοια ήττα (βίντεο)

Η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι του "Γ. Καραϊσκάκης"

27/01/2021 21:30

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ανταγωνιστικός απ' ό,τι μαρτυρά το 3-0 υπέρ του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Δικέφαλος δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες, αλλά ήταν ευάλωτος αμυντικά και πλήρωσε όλες τις αδυναμίες του, με αποτέλεσμα το σκορ να πάρει διαστάσεις στο τέλος. Οι ερυθρόλευκοι "κλείδωσαν" την κατάκτηση του τίτλου και ο ΠΑΟΚ καλείται να συνέλθει άμεσα, αφού πλέον στο πρωτάθλημα του απομένει το διακύβευμα της δεύτερης θέσης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας στο πρώτο δεκάλεπτο απειλώντας με Κρμέντσικ και Βιεϊρίνια. Ο Πάμπλο Γκαρσία προτίμησε να ξεκινήσει δεξιά τον Τζόλη και αριστερά τον Ζίβκοβιτς στερώντας από τους δύο ποδοσφαιριστές τη δυνατότητα να κάνουν το αγαπημένο τους παιχνίδι με το "ανάποδο" πόδι, ενώ σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς, είχε χαμένη ευκαιρία με τον Καμαρά στο 38' και δοκάρι με τον Μπα ένα λεπτό αργότερα.

Η ζημιά για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 50', όταν οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν την μπάλα και από την ασίστ του Μπουχαλάκη ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ. Ο Γκαρσία ζήτησε άμεσα να αλλάξουν θέσεις Τζόλης και Ζίβκοβιτς, για περίπου πέντε λεπτά ο Σέρβος έπαιξε στον άξονα και δεξιά δεν υπήρχε κανείς, αλλά ακόμη κι έτσι, ο ΠΑΟΚ κράτησε την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, δεν απείλησε πέρα από δύο προσπάθειες των Ουάρντα και Ελ Καντουρί.

Με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν μέτρα στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση, ο Ολυμπιακός βρήκε πεδίο δράσης στις αντεπιθέσεις πετυχαίνοντας ακόμη δύο γκολ με τους Καμαρά (77') και Βρουσάι (89'), ενώ ο πρώτος είχε και δοκάρι στο 70'.

Ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Μπριχ διατήρησε τον έλεγχο του ματς χωρίς να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέντο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά (88' Πέπε), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (73' Βρουσάι), Μπρούμα (90' Χασάν), Ελ Αραμπί (90' Μασούρας).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκασον,Ροντρίγκο, Αουγκούστο (78' Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Αντρ. Ζίβκοβιτς (78' Μουργκ), Ουάρντα, Τζόλης (88' Λάμπρου), Κρμέντσικ (71' Σφιντέρσκι).