Τεράστια πρόκριση στα πέναλτι για τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Το 2-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης οδήγησε τον επαναληπτικό με τη Μίντιλαντ στη "ρωσική ρουλέτα", όπου ο Δικέφαλος επικράτησε με 5-3 και πέρασε πανηγυρικά στους "16" του Europa Conference League

25/02/2022 00:45

Μία ιστορική βραδιά έζησε η μισογεμάτη Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ επιβίωσε από το θρίλερ του επαναληπτικού με τη Μίντιλαντ και νικώντας με 5-3 στα πέναλτι προκρίθηκε στους "16" του Europa Conference League ξορκίζοντας την κατάρα που δεν του επέτρεπε να πανηγυρίζει σπουδαίες προκρίσεις στην έδρα του.

Ο ΠΑΟΚ διευκόλυνε τον εαυτό του εξασφαλίζοντας σκορ πρόκρισης πριν το πρώτο μισάωρο. Από την παλληκαρίσια προσπάθεια του Τσόλακ στο 20' αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ζίβκοβιτς που από κοντά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 26' ο Βιεϊρίνια με ένα άπιαστο βολέ διαμόρφωσε το 2-0.

Η Μίντιλαντ υποχρεώθηκε να ανεβεί ψηλά αφήνοντας κενά στην άμυνά της, όμως ο ΠΑΟΚ επέλεξε να έχει παθητικό ρόλο και το πλήρωσε στο 80' με την κεφαλιά του Χεγκ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σβιατσένκο με νέα κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και ο επαναληπτικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο εξτρά 30λεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο ορεξάτος, δημιούργησε φάσεις, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο τον κατέβαλε η κούραση, κάτι που έφερε την πρόκριση να κρίνεται στη "ρωσική ρουλέτα".

Ο Πασχαλάκης νίκησε στο πρώτο πέναλτι των Δανών τον Μέιερ, οι συμπαίκτες του ήταν αλάνθαστοι από την άσπρη βούλα και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρόκριση.

Κούρτιτς (5-3)

Ο Βέλγος διαιτητής Λόρενς Βίσερ "κιτρίνισε" τους Κρέσπο, Κούρτιτς, Βιεϊρίνια, Λύρατζη, Ονιεντίκα και Ντιρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (71' Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (90' Σοάρες), Κούρτιτς, Αντρ. Ζίβκοβιτς (104' Σβαμπ), Αουγκούστο (74' Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (71' Μιτρίτσα), Τσόλακ.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Όλαφσον, Τίτσοσεν, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο (46' Χεγκ), Άντερσεν, Ονιεντίκα, Εβάντερ, Παουλίνιο (46' Ντιρ), Μπρουμάντο (74' Λιντ), Ίσακσεν (99' Τσαρλς), Σίστο (46' Μέιερ).