Europa League: Συντριβή και αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Η Αταλάντα θριάμβευσε με 3-0 στον Πειραιά και πέρασε στους "16" - Ματσάρα στην Ιταλία, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 4-2 επί της Νάπολι

24/02/2022 21:44

Πικρό ήταν το "αντίο" του Ολυμπιακού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στη ρεβάνς της ήττας τους με 2-1 από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, οι ερυθρόλευκοι συνετρίβησαν με 3-0 στο "Γ. Καραϊσκάκης", με τους "μπεργκαμάσκι" να προκρίνονται πολύ εύκολα στους "16".

Το σκορ άνοιξε ο Μέλε μετά από σοβαρό λάθος του Λαλά στο 40' και στο δεύτερο ημίχρονο "χτύπησε" δις ο Μαλινόφσκι μέσα σε λίγα λεπτά (66' και 69').

* Στο ντέρμπι της βραδιάς, μία Μπαρτσελόνα από τα παλιά νίκησε με 4-2 τη Νάπολι στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" και πέρασε στην επόμενη φάση.

Την πρόκριση εξασφάλισαν επίσης οι Σεβίλλη, Λειψία, Πόρτο, Ρέιντζερς, Ρεάλ Μπέτις και Μπράγκα.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των επαναληπτικών (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σεβίλλη 1-0 (1-3)

(65' πέν. Όρσιτς)

Ολυμπιακός - Αταλάντα 0-3 (1-2)

(40' Μέλε, 66', 69' Μαλινόφσκι)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Λειψία 1-3 (2-2)

(65' Θουμπιμέντι - 39' Ορμπάν, 59' Σίλβα, 89' πέν. Φόρσμπεργκ)

Λάτσιο - Πόρτο 2-2 (1-2)

(19' Ιμόμπιλε, 95' Κατάλντι - 31' πέν. Ταρέμι, 68' Ουρίμπε)

Νάπολι - Μπαρτσελόνα 2-4 (1-1)

(23' πέν. Ινσίνιε, 87' Πολιτάνο - 8' Άλμπα, 13' Ντε Γιονγκ, 45' Πικέ, 59' Ομπαμεγιάνγκ)

Ρέιντζερς - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-2 (4-2)

(22' πέν., 57' Ταβερνιέ - 31' Μπέλιγχαμ, 42' Μάλεν)

Ρεάλ Μπέτις - Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 0-0 (3-2)

Μπράγκα - Σερίφ Τιρασπόλ 2-0, 3-2 πέν. (0-2)

(17' Μεντέιρος, 43' Όρτα)

* Στη φάση των "16" έχουν ήδη προκριθεί οι νικητές των οκτώ ομίλων του Europa League: Ερυθρός Αστέρας, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Γαλατάσαραϊ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Λιόν, Μονακό, Σπαρτάκ Μόσχας και Γουέστ Χαμ. Η κλήρωση θα γίνει την Παρασκευή (25/2, 14:00) και οι αγώνες στις 10 και 17 Μαρτίου.