Μίντιλαντ - ΠΑΟΚ 1-0: Έχει ανήφορο μπροστά του (βίντεο)

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ακίνδυνη επιθετικά και καλείται να πετύχει την ανατροπή στην Τούμπα

17/02/2022 21:45

Η Μίντιλαντ είχε ένα οριακά καλό ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κανένα και το 1-0 υπέρ των Δανών διαμορφώνει τα δεδομένα ενόψει της ρεβάνς της Τούμπας. Για να προκριθεί ο Δικέφαλος στους "16" του Europa Conference League, θα χρειαστεί νίκη με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά. Με +1 (και ανεξαρτήτως σκορ) ο επαναληπτικός θα οδηγηθεί σε παράταση και αν η Μίντιλαντ μείνει αήττητη, θα περάσει αυτή την επόμενη φάση.

Ο ΠΑΟΚ επέλεξε να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, για να κρατήσει χαμηλά τις γραμμές των Δανών, αλλά αντιμετώπισε πρόβλημα στην επικοινωνία μεταξύ αμυντικών και χαφ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 20' να γίνει λάθος, ο Εβάντερ να βρει στην πλάτη των στόπερ τον Άντερσον και αυτός με πλασέ να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν σε safe mode για να κρατήσουν το προβάδισμα και έδωσαν γήπεδο στον ΠΑΟΚ, που όμως δεν κατάφερε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, μιας και οι πλαγιοκοπήσεις (κυρίως από αριστερά), οι σέντρες και τα γεμίσματα δεν είχαν αντίκρισμα.

Λίγο έλειψε, μάλιστα, ο ΠΑΟΚ να βρεθεί σε ακόμη δυσκολότερη θέση, αφού στο 90' ο Τσάρλες σημάδεψε δοκάρι.

Ο Άγγλος διαιτητής Κρεγκ Πόουσον έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ονιεντίκα, Αουγκούστο, Μιτρίτσα και Κρέσπο.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ: Όλαφσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Άντερσον, Σίστο (82' Μαρόνι), Ονιεντίκα, Εβάντερ (60' Μέιερ), Ντιρ (60' Παουλίνιο), Ίσακσεν (69' Τσάρλες), Μπρουμάντο (69' Λιντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (79' Ελ Καντουρί), Τσιγγάρας, Σβαμπ (69' Βιεϊρίνια), Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (79' Σοάρες), Μιτρίτσα (46' Μπίσεσβαρ), Άκπομ (84' Τσόλακ).