Τένις: Ο ανίκητος Τζόκοβιτς λύγισε ξανά τον Τσιτσιπά και κατέκτησε τον δέκατο τίτλο στο Αυστραλιανό Όπεν (βίντεο)

Ο Στέφανος έκανε μεγάλη προσπάθεια, αλλά έχασε δύο τάι-μπρέικ και ηττήθηκε με 3-0 σετ στον τελικό της Μελβούρνης

29/01/2023 13:43

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε τα πάντα στο κορτ της «Rod Laver Arena», αλλά προφανώς θα πρέπει να αποσυρθεί από τη δράση ο Νόβακ Τζόκοβιτς, για να επιτρέψει σε οποιονδήποτε άλλο αθλητή να κατακτήσει το τρόπαιο του Αυστραλιανού Όπεν.

Ο Σέρβος σούπερ σταρ, που από αύριο (30/1) επιστρέφει στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 6-3, 7-6(4), 7-6(5) στον τελικό της Μελβούρνης, όπου «τρέχει» αήττητο σερί 28 αγώνων και με την 11η νίκη του σε 13 ματς με αντίπαλο τον Τσιτσιπά (και δεύτερη σε τελικό γκραν σλαμ μετά το 2021 στο Παρίσι), έκανε το 10/10 σε τελικό στο Melbourne Park κατακτώντας τον 22οο τίτλο σε major τουρνουά.

Το μεγάλο πρόβλημα του Τσιτσιπά στο πρώτο σετ ήταν το χαμηλό ποσοστό στο πρώτο σερβίς, μόλις 15/25, που δεν του επέτρεψε να πιέσει τον Σέρβο. Ο Νόλε έκανε το μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ και έφτασε στο 1-0 μετά από 36 λεπτά, αφού παρά τη ισορροπία στα winners (9-9), ο Στέφανος είχε περισσότερα αβίαστα λάθη (11-7).

Πολύ πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ. Μάλιστα, ο Τσιτσιπάς έφτασε σε σετ πόιντ, το οποίο «έσβησε» ο Τζόκοβιτς, που μετά από διαδοχικά μίνι μπρέικ των δύο αθλητών στο τάι-μπρέικ, πήρε τη νίκη για το 2-0. Ο Τσιτσιπάς υπερείχε στις βασικές στατιστικές κατηγορίες, εκτός (ξανά) από τα αβίαστα λάθη (17-11), που του κόστισαν ακριβά στο τάι-μπρέικ.

Το πρώτο μπρέικ του Τσιτσιπά ήταν γεγονός στο ξεκίνημα του τρίτου σετ δίνοντας εφαλτήριο ανατροπής στον Έλληνα πρωταθλητή. Όμως, ο Τζόκοβιτς απάντησε αμέσως μετά και επανέφερε την ισορροπία στο ματς, με τους δύο τενίστες να υπερασπίζονται στη συνέχεια το σερβίς τους μέχρι το τάι-μπρέικ. Εκεί, ο Τζόκοβιτς έκανε τρομερό ξεκίνημα με 5-0 και παρότι ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-3 και 6-5, ο Σέρβος πανηγύρισε τη νίκη και τον τίτλο.