Τένις: Έπαιξε το ματς της ζωής του και «έπεσε» μαχόμενος ο Τσιτσιπάς (βίντεο)

Ο Στέφανος προηγήθηκε με 2-0 σετ επί του Τζόκοβιτς, αλλά στη συνέχεια «μίλησε» η κλάση του Σέρβου σούπερ σταρ, που επικράτησε με 3-2 και κατέκτησε το Ρολάν Γκαρός φτάνοντας τα 19 τρόπαια σε τουρνουά γκραν σλαμ

13/06/2021 20:26

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανήκει πλέον στη χορεία των μεγάλων του παγκόσμιου τένις. Ο 23χρονος πρωταθλητής, Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη, βρέθηκε ένα σετ μακριά από την κατάκτηση του Ρολάν Γκαρός, αλλά λίγο πριν φτάσει στην απόλυτη επιτυχία, εμφανίστηκε το άστρο του εκπληκτικού τενίστα που λέγεται Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος πρωταθλητής, Νο 1 στον κόσμο, μετέτρεψε το εις βάρος του 0-2 σε 3-2 (6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4) και κατέκτησε το 19ο τίτλο σε τουρνουά γκραν σλαμ.

Ο Τσιτσιπάς έπαιξε τρομερό τένις στα πρώτα δύο σετ βρίσκοντας απαντήσεις στα χτυπήματα του Νόλε (και το ποσοστό 90% στα πρώτα σερβίς του αντιπάλου) και στέλνοντας τον Σέρβο στις γωνίες.

Από το τρίτο σετ και μετά, ο Τσιτσιπάς έδειξε να χάνει την ταχύτητα στις κινήσεις του, ενώ πλέον ο Τζόκοβιτς στηριζόταν κυρίως στο δεύτερο σερβίς του, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς είχε ξεμείνει πια από δυνάμεις, οι ενοχλήσεις στη μέση του ήταν όλο και πιο έντονες και ο Τζόκοβιτς έφτασε στην απόλυτη ανατροπή.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βάζει πλέον πλώρη για το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης και η αναρρίχησή του στην κορυφή μοιάζει να είναι θέμα χρόνου, δεδομένου ότι είναι πολύ νεότερος από τους θρύλους Φέντερερ, Ναδάλ και Τζόκοβιτς.