Κύπελλο: Ο ΠΑΟΚ πέρασε στον τελικό και βρίσκει απέναντί του τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά σκοράροντας στο 84' και το 96' νίκησε την ΑΕΚ με 2-1 και στις 22 Μαΐου θα διεκδικήσει τον τίτλο

29/04/2021 21:02

Στον 22ο τελικό κυπέλλου της ιστορίας του προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε «χρυσό» γκολ ισοφάρισης με τον Κρμέντσικ στο 84', "χτύπησε" ξανά με τον Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις και το 2-1 επί της ΑΕΚ στην Τούμπα, σε συνδυασμό με το υπέρ της 1-0 στο ΟΑΚΑ, της έδωσε το δικαίωμα να διεκδικήσει τον 8ο τίτλο της απέναντι στον Ολυμπιακό, με τον αγώνα να έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 22 Μαΐου.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε τα εύκολα δύσκολα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν τακτικά απροετοίμαστος. Οι γηπεδούχοι έδωσαν στην ΑΕΚ χώρο για να κυκλοφορήσει την μπάλα, όμως οι ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ έδειχναν να αγνοούν τον τρόπο με τον οποίο θα έφταναν έστω σε μία ευκαιρία. Έτσι, οι μόνες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο ήταν η επέμβαση του Τσιντώτα σε πλασέ του Ουάρτα στο 25' και η άστοχη κεφαλιά του Σφιντέρσκι στο 35'.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να στείλει τη ρεβάνς για... ύπνο στο 60', αλλά ο Βιεϊρίνια αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι σημαδεύοντας το δοκάρι. Κάπου εκεί, ο Χιμένεθ αποφάσισε να επέμβει στο ματς και με τριπλή αλλαγή στο 62' έκανε πιο επιθετική την ομάδα του.

Άμεσα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τα ρίσκα τους και δικαιώθηκαν στο 70', με την κεφαλιά του Γαλανόπουλου που έφερε σε ισορροπία τις δύο ομάδες.

Η πρόκριση πλέον παιζόταν στα ίσια και τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Κρμέντσικ, που το 84', επτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το 1-1. Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά τον χρόνο που απέμεινε και μάλιστα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε και γκολ νίκης με τον Ζίβκοβιτς.

Ο Ιταλός διαιτητής Ντανιέλε Ντόβερι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Κρμέντσικ, Ανσαριφάρντ, Γαλανόπουλο, Σβάρνα και Νεντελτσιάρου.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (77' Μιχαηλίδης), Ροντρίγκο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ουάρντα (87' Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς (97' Λύρατζης), Σφιντέρσκι (77' Κρμέντσικ).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (88' Κοσίδης), Νεντελτσιάρου, Βασιλαντωνόπουλος (88' Νταντσένκο), Λόπες (62' Μιτάι), Κρίστιτσιτς (62' Τάνκοβιτς), Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι (62' Αλμπάνης), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.