ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 0-1: Γκολάρα στο 94' και έφυγε για τελικό! (βίντεο)

Με τρομερή εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις ο Τόμας Μουργκ χάρισε στον Δικέφαλο του Βορρά κάτι παραπάνω από τη μισή πρόκριση

07/04/2021 21:59

Όλα έδειχναν ότι ο πρώτος ημιτελικός του κυπέλλου μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ όδευε προς ένα "σβηστό" 0-0, αλλά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόμας Μουργκ πέτυχε ένα γκολ-ορόσημο για την ομάδα του. Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε με 1-0 και απέκτησε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται σε τρεις εβδομάδες στη Θεσσαλονίκη.

Το σοκ των δύο ομάδων από τις βαριές κυριακάτικες ήττες για το πρωτάθλημα ήταν φανερό στον τρόπο παιχνιδιού τους, αφού έδωσαν προτεραιότητα στη διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα. Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο ΠΑΟΚ έκλεισαν τους χώρους προς τα καρέ τους, με την Ένωση να μπαίνει λίγο πιο δυνατά στο ματς και να φτάνει σε ευκαιρίες με τον Λόπες στο 9' και τον Τάνκοβιτς στο 14'.

Μετά το 20λεπτό ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς, αλλά υπέπεσε σε αρκετά λάθη στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνος (με εξαίρεση το πλασέ του Τζόλη στο 43'), ενώ η ΑΕΚ επέδειξε μόνο την καλή στιγμή με τον Ολιβέιρα στο 26', που ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε δύσκολη επέμβαση.

Οι αλλαγές που πραγματοποίησαν οι δύο προπονητές από τα μισά του δεύτερου ημιχρόνου και μετά αφορούσαν αποκλειστικά σε πρόσωπα και όχι σε σχηματισμούς, με τη φυσιογνωμία του ματς να μην αλλάζει. Ανούσια κατοχή μπάλας και από τους δύο Δικέφαλους, με ανεκμετάλλευτες στημένες φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 94', όταν ο Μουργκ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τον ΠΑΟΚ στα ουράνια.

Ο Βούλγαρος διαιτητής Γκιόργκι Καμπάκοφ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ολιβέιρα, Μάνταλο, Γκαρσία, Αλμπάνη, Κρίστιτσιτς, Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια και Ελ Καντουρί.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63' Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (88' Μαχαίρας), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (63' Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68' Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (64' Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (64' Ουάρντα), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Τζόλης (91' Μουργκ), Κρμέντσικ (73' Σφιντέρσκι).