Κύπελλο: Στον τελικό ο Ολυμπιακός (βίντεο)

Νίκησε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι σε έναν εκ των ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

28/04/2021 20:53

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρώτος φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδας. Στη ρεβάνς του 1-1 των Ζωσιμάδων οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο "Γ. Καραϊσκάκης" και θα διεκδικήσουν το 19ο νταμπλ της ιστορίας τους με αντίπαλο έναν εκ των ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα και απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του Σα, αλλά η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 26' και το πλασέ του ίδιου ποδοσφαιριστή στο 41' διαμόρφωσαν τα δεδομένα του δεύτερου ημιτελικού.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Καρτάλη στο 50', έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Παντελάκη στο 53' και τρία λεπτά αργότερα το γκολ του Μπρούμα ουσιαστικά έκρινε την πρόκριση.

Για τον Ολυμπιακό είναι ότι ο Χολέμπας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 90', ενώ ο τελικός έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο 22 Μαΐου, έξι ημέρες μετά την ολοκλήρωση των πλέι οφ της Super League.