Κύπελλο: Απίστευτη πρόκριση του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο δεχόμενος γκολ στο 83' από τον Σιμόες, αλλά η γκολάρα του Κούρτιτς στο 95' τον έστειλε στα ημιτελικά κόντρα στον Ολυμπιακό, με τον Μιτρίτσα να διαμορφώνει το 1-2 στο 97'

09/02/2022 22:17

Ένα ματς που έμοιαζε ανιαρό μέχρι το 83', εξελίχθηκε σε ένα εκπληκτικό θρίλερ, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μία μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας με 2-1 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Τα πάντα συνέβησαν στο τέλος, με τον Σιμόες να ανοίγει το σκορ στο 83' (και ενώ νωρίτερα είχαν ακυρωθεί δύο γκολ της Ένωσης) και τον ΠΑΟΚ να εξαπολύει τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούρτιτς με εκπληκτικό σουτ πέτυχε γκολ πρόκρισης ισοφαρίζοντας σε 1-1 και στο 97' ο Μιτρίτσα έγραψε τον επίλογο με δικό του εξαιρετικό σουτ για το τελικό 1-2.

Αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά θα είναι ο Ολυμπιακός, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στην Τούμπα.

Ο Σουηδός διαιτητής Αντρέας Έκμπεργκ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ρότα, Άκπομ, Σίντκλεϊ και Κούρτιτς.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα (89' Μισλέν), Τζαβέλλας, Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι, Γκαρσία, Άμραμπατ (93' Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αραούχο (89' Λε Ταλέκ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης (64' Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (93' Μουργκ), Τσιγγάρας (64' Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (82' Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Λαμία - Άρης 1-0 (0-0)