Κύπελλο: Σοκ στο 118' και αποκλεισμός από τα ημιτελικά για τον Άρη, που έχασε δύο πέναλτι! (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε από τα 11 μέτρα, δέχτηκαν γκολ-μαχαιριά λίγο πριν το τέλος και αστόχησαν ξανά από την άσπρη βούλα στο 124'

26/01/2022 22:47

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στη Λαμία, όπου ο Άρης άφησε ακόμη μία ευκαιρία διάκρισης στο κύπελλο να πάει χαμένη. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πλήρωσε την ανικανότητά της να βρει δίχτυα και χάνοντας με 1-0 από τη Λαμία, που σκόραρε από το πουθενά στο 118', αποκλείστηκε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης, χάνοντας πέναλτι τόσο πριν όσο και μετά το γκολ των γηπεδούχων.

Από την πλευρά της, στους "4" η Λαμία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, του οποίου η ρεβάνς με την Αναγέννηση Καρδίτσας έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Σημείο αναφοράς του ματς ήταν η άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καμαρά στο 16', φάση στην οποία ο Άρης θα μπορούσε να έχει διαμορφώσει υπέρ του τα δεδομένα του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο παρέμεινε "άγονο" και στο δεύτερο ο ρυθμός ανέβηκε, με τους κιτρινόμαυρους να πατούν περισσότερο στην αντίπαλη περιοχή και να χάνουν δύο μεγάλες ευκαιρίες με την κεφαλιά του Εντιαγέ στο 48' και το παραλίγο αυτογκόλ του Τζανδάρη στο 64', σε μία φάση όπου ο Άρης διαμαρτυρήθηκε θεωρώντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Ο επαναληπτικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου το τέμπο παρέμεινε το ίδιο. Ο Άρης κράτησε την μπάλα και έψαξε διόδους προς τα καρέ της Λαμίας, που αμύνθηκε μαζικά, για να στείλει το ματς στα πέναλτι. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν το απόλυτο από τον αγώνα, αφού στο 118' και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καμαρά "έχασε" τον Τζανετόπουλο κι αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στις καθυστερήσεις της παράτασης ο Άρης κέρδισε δεύτερο πέναλτι, αλλά ο Σαράνοφ νίκησε στο 124' τον Γκάμα, αν και στο ριπλέι φάνηκε πως ο γκολκίπερ της Λαμίας ήταν εκτός τελικής γραμμής τη στιγμή της εκτέλεσης. Το VAR δεν είδε παράβαση και το ματς ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 1-0.

Ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας) "κιτρίνισε" τους Μπεχαράνο, Τζανδάρη, Νούνιες, Μπανγκουρά, Τζανετόπουλο, Εντιαγέ και Μπράμπετς.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σαραμαντάς (86' Μαρτίνεθ), Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Τορόνε (31' Νούνιες), Ρόμανιτς (106' Τσούκαλος), Καραμάνος,(78' Αραμπούλι).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (92' Ματίγια), Μαντσίνι (109' Μάνος), Γκαρσία (75' Γκάμα), Μπερτόγλιο (65' Ιτούρμπε), Καμαρά.