Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός ξανά 3-0 τον Παναθηναϊκό, απέχει μία νίκη από τον τίτλο (βίντεο)

Στο 2-0 πλέον οι Πειραιώτες, που πέτυχαν σπουδαία ανατροπή στο τρίτο σετ

15/04/2024 19:12

Μία νίκη μακριά από το 32ο πρωτάθλημα στην ιστορία της βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες νίκησαν ξανά με 3-0 τον Παναθηναϊκό, αυτήν τη φορά στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και προηγούνται με 2-0 νίκες στη σειρά των τελικών της Volley League.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε πολύ εύκολα τα πρώτα δύο σετ και χρειάστηκε να πετύχει ανατροπή στο τρίτο, για να μην κριθεί το ντέρμπι σε περισσότερα από τρία σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα τριών πόντων (17-20), αλλά οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς και πανηγύρισαν τη νίκη με 3-0.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη (18/4) στο κλειστό του Μετς.

Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσοι, 21% υπ. - 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 29% υπ. - 21% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 20% υπ. - 20% άριστες), Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος.