Βόλεϊ: Έκανε το μπρέικ ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό της Volley League (βίντεο)

Οι ερυθρόλευκοι θριάμβευσαν στο κλειστό του Μετς και πήραν το πλεονέκτημα έδρας

11/04/2024 21:24

Οι τελικοί στη Volley League ξεκίνησαν με μπρέικ, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό του Μετς επικρατώντας του γηπεδούχου Παναθηναϊκού με 3-0.

Το σκορ είναι «καθαρό», αλλά τα δύο πρώτα σετ εξελίχθηκαν με επικό τρόπο πριν κατακτηθούν από τους ερυθρόλευκους στις λεπτομέρειες με 25-23 το πρώτο και 32-30 το επόμενο. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η κατάσταση απλοποιήθηκε, αφού από τη μία η ομάδα του Ντανιέλε Καστελάνι είχε ξεκάθαρα την ψυχολογία υπέρ της, ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν πίστεψαν ότι μπορούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ως εκ τούτου, η πειραϊκή ομάδα κατάκτησε το τρίτο και τελευταίο σετ με 25-17 και σημείωσε την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Δευτέρα 15 Απριλίου στο «Μελίνα Μερκούρη», με ώρα έναρξης τις 17:45.

Τα σετ: 23-25, 30-32, 17-25.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 6 (3 άσοι, 3 μπλοκ), Κόβαρ 4 (3/8 επ., 1 άσος, 36% υπ. – 27% άριστες), Ρανγκέλ 3 (3/7 επ.), Ερνάντες 22 (22/34 επ.), Βουλκίδης 8 (5/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (6/21 επ., 25% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 47% υπ. – 32% άριστες), Πετρέας, Φράγκος 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καστελάνι): Στερν 20 (15/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/16 επ., 2 άσοι, 24% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 22% υπ. – 22% άριστες), Δαλακούρας.