Τένις: Θρίαμβος του Τσιτσιπά μπροστά σε χιλιάδες Έλληνες θεατές στη Μελβούρνη (βίντεο)

Ο Στέφανος νίκησε με 3-2 σετ τον Ιταλό Γιανίκ Ζίνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν, όπου τον περιμένει ο Τσέχος Γίρι Λεχέτσκα

22/01/2023 14:25

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα, αλλά τέλος καλό, όλα καλά. Ο «Tsitsifast» νίκησε, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε τον Ιταλό Γιανίκ Ζίνερ (Νο 16) με 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού από χιλιάδες Έλληνας θεατές, που βρέθηκαν στις κερκίδες της «Rod Laver Arena».

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε τα πρώτα δύο σετ με πανομοιότυπο τρόπο, αλλά από το τρίτο και μετά ο Ζίνερ σημάδεψε το backhand του Στέφανου, πήρε (και αξιοποίησε) τα μπρέικ πόιντ που του δόθηκαν -άλλωστε είναι ο κορυφαίος σε αυτόν τον τομέα στο φετινό τουρνουά- και έστειλε τον αγώνα στο πέμπτο σετ.

Εκεί, καθοριστικό ήταν το μπρέικ που πέτυχε ο Τσιτσιπάς στο έκτο γκέιμ και τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στα προημιτελικά θα είναι ο Τσέχος Γίρι Λεχέτσκα, Νο 71 στον κόσμο, που μόλις στην πέμπτη του συμμετοχή σε κυρίως ταμπλό γκραν σλαμ νίκησε με 4-6, 6-3, 7-6(2), 7-6(3) τον Καναδό Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ μετά από τρεις ώρες και 13 λεπτά αγώνα στη «Margaret Court Arena».