Τένις: Greek night στη Μελβούρνη - Στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν ο Τσιτσιπάς (βίντεο)

Υπό τις ιαχές χιλιάδων Ελλήνων θεατών ο Στέφανος υπέταξε τον Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα με 3-0 σετ και θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ με δέλεαρ μία θέση στον τελικό

24/01/2023 14:34

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν συνεπής σε ακόμα ένα ραντεβού με την ιστορία. Ο Έλληνας τενίστας, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, έκανε επίδειξη δύναμης επί του Τσέχου Γίρι Λεχέτσκα (Νο 71), τον νίκησε με 6-3, 7-6(2), 6-4 και πέρασε επιβλητικά στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν, κάτι που κατορθώνει για τρίτη διαδοχική χρονιά.

Εκεί, θα βρει μπροστά του τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ (Νο 20), που απέκλεισε τον Αμερικανό Σεμπάστιαν Κόρντα, καθώς ο αντίπαλός του εγκατέλειψε με τραυματισμό στο τρίτο σετ.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε μετά από περίπου 36 λεπτά παιχνιδιού να κατακτήσει το πρώτο σετ κόντρα στον Λεχέτσκα, δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Στο δεύτερο σετ, όμως, ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε αρκετά, αφού ο Λεχέτσκα κράτησε το σερβίς του. Όμως, ο Τσιτσιπάς ήταν απολαυστικός στο τάι μπρέικ, όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του.

Με την ψυχολογία και τους χιλιάδες Έλληνες θεατές υπέρ του, ο «Tsitsifast» πήρε το κρίσιμο έβδομο γκέιμ του τρίτου σετ, όταν ο Λεχέτσκα προηγήθηκε με 40-0 και απείλησε με μπρέικ. Όμως, ο Στέφανος όχι μόνο απέτρεψε κάτι τέτοιο, αλλά με δικό του μπρέικ στο δέκατο γκέιμ «καθάρισε» το ματς συνεχίζοντας το σερί του, αφού πλέον μετράει έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες στα προημιτελικά των τουρνουά γκραν σλαμ.