ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Λύτρωση με Ελ Καντουρί στο 91’ (βίντεο)

Τα θρίλερ γίνονται κακή συνήθεια στον Δικέφαλο, που όμως βρήκε και απόψε τη λύση στην Τούμπα

22/11/2020 21:31

Μετά το Αγρίνιο και τη Ριζούπολη, ο ΠΑΟΚ κέρδισε ακόμη ένα ματς στο τέλος. Ο Δικέφαλος τα βρήκε σκούρα απέναντι στον καλά οργανωμένο ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, αλλά το πανέμορφο γκολ του Ελ Καντουρί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 2-1 και λύτρωσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το πρέσινγκ του ΠΑΣ Γιάννινα προκάλεσε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο στον ΠΑΟΚ, που επέδειξε αδυναμία να οργανώσει το παιχνίδι του. Μάλιστα, η πρώτη αξιοσημείωτη φάση ήταν αυτή του 31’, όταν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Εραμούσπε έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Λεό κι αυτός ξαναβρήκε τον συμπαίκτη του, που εύκολα σημείωσε το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει παίζοντας κατά κόρον από την αριστερή πτέρυγα με τους Περέιρα και Βιεϊρίνια, αλλά με εξαίρεση την ευκαιρία του Εσίτι στο 38’, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης, δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε... λίφτινγκ, με τους Τζόλη, Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί να αντικαθιστούν τους Βιεϊρίνια, Μουργκ και Εσίτι. Ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση, αφού στο 52’ ο Σφιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Χουτεσιώτη στο σουτ του Ζίβκοβιτς κι από κοντά πέτυχε το 1-1.

Το ματς έγειρε ακόμη περισσότερο προς την πλευρά του ΠΑΟΚ με την αποβολή του Εραμούσπε στο 57’ με δεύτερη κίτρινη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος είχε δοκάρι με τον Τζόλη. Το δεύτερο γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα περιορίστηκε σε μαζική άμυνα και ο ΠΑΟΚ έδειχνε να βρίσκει τον ρυθμό του.

Όμως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε την ορμητικότητα που είχε μέχρι το 60’, με τον Γκαρσία να γυρνάει στο 76’ τη διάταξη σε 3-5-2, με δεύτερο φορ τον Τσόλακ, που αντικατέστησε τον Περέιρα. Ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε σε συνεχόμενες σέντρες και σε μία εξ αυτών, στο 91’, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ελ Καντουρί, που με πανέμορφο γυριστό πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα του.

Εκτός από την κόκκινη στον Εραμούσπε, ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Εσίτι, Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς, Καρτάλη και Παντελάκη.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (96’ Ουαγκέ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Λεό (61’ Ντομίνγκεθ), Καρτάλης (81’ Λώλης), Παμλίδης, Κρίζμαν (25’ Ελευθεριάδης).