ΠΑΟΚ: Νέα φιλική νίκη, εκτελεί κατά ριπάς ο Ολιβέιρα (βίντεο)

Με δύο γκολ του Πορτογάλου ο Δικέφαλος επικράτησε της ολλανδικής Χέρακλες με 2-1

21/07/2021 16:52

Παιχνίδι με το παιχνίδι ο Νέλσον Ολιβέιρα ανεβάζει στροφές, μαζί του και ο ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος επιθετικός σκόραρε δις και η ομάδα του νίκησε με 2-1 τη Χέρακλες στο τρίτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους και ενώ είχαν προηγηθεί η ήττα με 1-0 από την Αϊντχόφεν και το 2-0 επί τη Σαρλερουά.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε και πάλι δύο ενδεκάδες, αφήνοντας όμως εκτός ματς τον Σφιντέρσκι, που χρήζει ειδικής διαχείρισης λόγω της κόπωσής του από το EURO, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Κρέσπο.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με ασίστ του Καντουρί και εκτέλεση του Ολιβέιρα στο 14', δέχτηκε την ισοφάριση με εκτέλεση φάουλ του Φλουτ δύο λεπτά αργότερα και ξαναπήρε το προβάδισμα με σουτ του Πορτογάλου στο 33'.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα, αλλά η ουσία είναι πως ο Λουτσέσκου είδε αυτά που ήθελε από τον αγώνα.

Το τελευταίο φιλικό είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Κυριακή (25/7) με αντίπαλο τη Φέγενορντ και θα είναι διάρκειας 120 λεπτών, καθώς θα χωριστεί σε τέσσερα 30λεπτα.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:

Α' ημίχρονο: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εσίτι, Καντουρί, Μουργκ, Καγκάβα, Ολιβέιρα.

Β' ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Κρέσπο (74' Λύρατζης), Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Βρακάς, Κούτσιας (88' Τζόλης).