Φιλική νίκη ο ΠΑΟΚ, σεφτέ ο Ολιβέιρα (βίντεο)

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-0 της βελγικής Σαρλερουά και ο Βραζιλιάνος επιθετικός άνοιξε λογαριασμό με τη νέα ομάδα του

17/07/2021 15:56

Με τον Νέλσον Ολιβέιρα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε με 2-0 τη βελγική Σαρλερουά στο κεκλεισμένων των θυρών δεύτερο φιλικό της επί ολλανδικού εδάφους.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες και ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του ό,τι και στο (σαφώς πιο δύσκολο) τεστ με την Αϊντχόφεν: πρεσάρισμα ψηλά, κλέψιμο μπάλας, καλή κυκλοφορία. Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στην αναμέτρηση με την PSV, ο ΠΑΟΚ είχε σήμερα τη δυνατότητα να αναπτύξει τα στοιχεία του παιχνιδιού που θέλει ο προπονητής του, παρότι δεν έλειψαν και οι ατέλειες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε καλές στιγμές, αλλά δίχτυα βρήκε στο 47', με τον Ολιβέιρα να πιάνει ωραίο πλασέ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-0. Το σκορ έκλεισε ο Μουργκ με πολύ όμορφο σουτ στο 89'.

Επόμενο φιλικό του ΠΑΟΚ την ερχόμενη Τετάρτη (21/7, 15:00), με αντίπαλο την ολλανδική Χέρακλες.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:

Α' ημίχρονο: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εσίτι, Ουάρντα, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Σφιντέρσκι.

Β' ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Μούργκ, Τζόλης (83' Λάμπρου), Βρακάς, Ολιβέιρα.