Νότια Κορέα - Γκάνα 2-3: Συγκλονιστικό ντέρμπι και μεγάλη νίκη των Αφρικανών (βίντεο)

Το Μουντιάλ... ξύπνησε και βλέπουμε ματσάρες

28/11/2022 17:06

Ελένη Τσαλκατίδου

Το 'χει η μέρα σήμερα να βλέπουμε τρομερά ματς στο παγκόσμιο Κύπελλο. Λίγη ώρα μετά το 3-3 του Καμερούν με τη Σερβία, εκτυλίχθηκε ακόμη ένα θρίλερ, από το οποίο επιβίωσε η Γκάνα.

Το 3-2 των Αφρικανών επί της Νότιας Κορέας τούς φέρνει στους 4 βαθμούς και ένα βήμα πριν την πρόκριση στους «16», αφού στο τελευταίο ματς με την Πορτογαλία θα χρειάζονται ένα βαθμό, ίσως και κανέναν, αναλόγως του αποτελέσματος στην αναμέτρηση της Ουρουγουάης με τους Ίβηρες.

Στο 24’, η Γκάνα άνοιξε το σκορ, αφού εκμεταλλευόμενη την αδράνεια στην άμυνα της Κορέας, ο Σαλισού έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Γκανέζοι, αξιοποιώντας πλήρως το μομέντουμ, έφτασαν στο 2-0 με τον Αγιού να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα.

Η Νότια Κορέα δεν παρέδωσε τα όπλα και μπήκε «ζεστή» στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ σε τρία μόλις λεπτά ισοφάρισε σε 2-2: Την αρχή έκανε ο Κανγκ Ιν, ο οποίος με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, νίκησε τον Ζίγκι και έκανε το 1-2 στο 58’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Τσο ισοφάρισε (2-2) για την ομάδα του.

Η χαρά των Νοτιοκορεατών δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 68’ η Γκάνα, που βρήκε ανοργάνωτη την άμυνά τους, «χτύπησε» με τον Κουντούς, που έκανε το 3-2.

Ο διαιτητής Ισμαήλ Ελφάθ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γου Γεόνγκ, Γιούνγκ Γκουόν, Αμαρτέι και Λάμπτεϊ.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ: Κιμ Σέουνγκ Τζιου, Κιμ Μουν Χουάν, Κιμ Μιν Τζε (90' Κιουνγκ Γουόν Κουόν), Κιμ Γιούνγκ Γκουόν, Κιμ Τζιν Σου Κιμ, Χουάνγκ Ιν Μπομ, Γου Γιάνγκ Γιούνγκ (79' Ουί-Τζο Χουάνγκ), Τζανγκ-Χουν Κουόν (57’ Κανγκ Ιν Λι), Γου Γεόνγκ Τζέονγκ (46’ Σανγκ Χο Να), Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο.

ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Λάμπτεϊ (78' Οντόι), Σαλισού, Μενσά (88' Μπαμπά), Αμαρτέι, Πάρτεϊ, Κουντούς (83' Τζίκου), Σαμέντ, Ζ. Αγιού (79' Κιερέ), Α. Αγιού (78' Σουλεμανά), Γουίλιαμς.