Καμερούν - Σερβία 3-3: Και στο τέλος πανηγύρισαν οι... Ελβετοί (βίντεο)

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 3-1 αλλά τα «λιοντάρια» σκόραραν δύο φορές σε τρία λεπτά και πήραν την ισοπαλία που δεν βολεύει κανέναν από τους δύο - Εξαιρετική εμφάνιση του Ζίβκοβιτς που έδωσε την ασίστ για το τρίτο γκολ

28/11/2022 14:01

Βασίλης Μόσχου

Η Σερβία χρειάζεται πολλή δουλειά για να γίνει ομάδα και μολονότι το ατομικό της ταλέντο περισσεύει, τα έκανε, ξανά, θάλασσα.

Μολονότι προηγήθηκε 3-1 του Καμερούν στο 53', δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και η ισοπαλία 3-3 πιθανότατα βγάζει νοκ άουτ και τις δύο ομάδες, αφού ακλόνητο προβάδισμα για τη δεύτερη θέση έχει πια η Ελβετία. Το ματς είχε χρώμα... Θεσσαλονίκης, λόγω της συμμετοχής των Ζίβκοβιτς (ΠΑΟΚ) και Ενκουλού (Άρης).

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από την αρχή και οι Σέρβοι έφτασαν κοντά στο γκολ με το δοκάρι του Μίτροβιτς στο 10'. Η ομάδα του Στόικοβιτς είχαν άλλη μία σημαντική φάση με τον φορ της Φούλαμ, λίγο αργότερα, αλλά το Καμερούν ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στο 29' με την προβολή του Καστελετό, μετά από κεφαλιά πάσα του Ενκολού.

Η Σερβία εκμεταλλεύτηκε πάντως την ποιοτική υπεροχή της και με ένα ξέσπασμα στις καθυστερήσεις πέτυχε την ανατροπή, με σκόρερς του Πάβλοβιτς (45'+1) και Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς (45'+3).

Η Σερβία μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και στο 53' έκανε το 3-1 με το δεύτερο γκολ του Μίτροβιτς μετά από ασίστ του εξαιρετικού Αντρίγια Ζίβκοβιτς, που ήταν ένας από τους κορυφαίους του ματς.

Το επτάψυχο Καμερούν δεν το έβαλε όμως κάτω και με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά με τους Αμπουμπακάρ (63') και Τσούπο Μότινγκ (66') έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το τελικό 3-3. Η ισοπαλία δεν βολεύει κανέναν από τους δύο και οι μόνοι που χαμογελούν είναι οι Ελβετοί.

Ο διαιτητής Μοχάμεντ Αμπντουλά από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ενκουλού και Μιλένκοβιτς.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ:  Εμπασί, Ενκουλού, Καστελέτο, Φαΐ, Τολό, Κούντε (68' Εμπασόνγκ), Ανγκισά (81' Γκουέτ), Χόνγκλα (56' Αμπουμπακάρ), Εμπουεμό (81' Ενγκουντού), Τοκό Εκμαπί (68' Οντουά), Τσούπο-Μότινγκ.

ΣΕΡΒΙΑ: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78' Μπάμπιτς), Πάβλοβιτς (56' Σ. Μίτροβιτς), Ζίβκοβιτς (78' Ράντονιτς), Κόστιτς, Λούκιτς, Μακσίμοβιτς, Τάντιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (78' Γκρούιτς), Μίτροβιτς.