Μπάσκετ: Ζωντανός με ανατροπή ο Άρης

Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν από το -13 και νίκησαν στην παράταση με 66-65 τον Προμηθέα Πατρών στο "Nick Galis Hall"

06/04/2019 17:55

Νίκη χαρακτήρα πανηγύρισε στο «Nick Galis Hall» ο Άρης, που επικράτησε στην παράταση με 66-65 επί του Προμηθέα Πατρών και διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες του για μία θέση στην οκτάδα της Α1 ανδρών του μπάσκετ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν πολύ κακός στην επίθεση και βρέθηκε στο -9, αλλά βρήκε ενέργεια και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 15’ (24-22). Ωστόσο, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και συνεχόμενα τρίποντα του Μπράουν διαμόρφωσαν το 29-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +13 (32-45) στο 23’, ο Άρης μάζεψε κάπως τη διαφορά, αλλά ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα. Τζόουνς και Κάιζερ βοήθησαν τον Άρη να μειώσει στους 4 πόντους στο 35’ (52-56), ενώ το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Κάιζερ στα 3:04 πριν τη λήξη έφερε το ματς στα ίσια (57-57).

Με το σκορ στο 60-60 στα 45’’, ο Άρης έκλεψε τη μπάλα, αλλά αστόχησε, ενώ το ίδιο συνέβη με το άστοχο τρίποντο του Μπελ στην εκπνοή κι ενώ στα 17’’ ο Μποχωρίδης είχε κλέψει τη μπάλα από τον Λίποβι.

Στην παράταση η άμυνα του Άρη «έπνιξε» τον Προμηθέα, που είχε πετύχει τους τελευταίους του πόντους στα 1:48 πριν το τέλος του κανονικού αγώνα και ξανασκόραρε με βολή του Κασελάκη στα 2:30 πριν το τέλος της παράτασης. Ωστόσο, το τρίποντο του Μπράουν διαμόρφωσε το 65-65 στο 44’, ο Τζόουνς με μία βολή «έγραψε» το 66-65 και ο Προμηθέας έκανε λάθος στα 36,3’’. O Τζόουνς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 19’’, όμως στην εκπνοή ο Σλαφτσάκης σταμάτησε τον Μπράουν και χάρισε τη νίκη στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-38, 45-52, 60-60 (κ.α.), 66-65 (παράταση).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης, Μποχωρίδης 9, ΜακΓκί 3, Τζόουνς 20 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 7, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Μπελ 6 (2), Νταλό 3, Κάιζερ 15.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κατσίβελης 2, Μέιερ 6 (2), Λίποβι 9, Έλις 11, Μπράουν 20 (5), Σαλούστρος 5, Κασελάκης 2, Γκίκας 5, Τσαϊρέλης 3, Παρκς 10.