Μπάσκετ: Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε εμφατικά στις νίκες, διαλύοντας τον ΠΑΟΚ με 89-51

07/04/2019 19:20

Τηλέμαχος Φασούλας

Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση του ΠΑΟΚ με 89-51 στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από το Περιστέρι την προηγούμενη αγωνιστική.

Καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να «χτυπούν» στα πρώτα λεπτά κυρίως εντός ρακέτας με τον Παπαγιάννη, αλλά και εκτός αυτής με Λοτζέσκι και Τόμας και τους φιλοξενούμενους να έχουν έναν… αφηνιασμένο Τέπιτς, που είχε 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 24-16.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με ένα 12-0 σερί στη δεύτερη περίοδο (17-0 από το 9’) ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (36-16), με τους ασπρόμαυρους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο 46-28.

Από εκεί κι έπειτα, το μόνο που χρειαζόταν να κάνει ο Παναθηναϊκός ήταν διαχείριση της διαμορφωθείσας κατάστασης και αυτό ακριβώς έκανε, καθώς εκτόξευσε τη διαφορά στους 31 (71-40 στο 30’). Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει διαδρόμους προς τη ρακέτα ή σουτ από μακριά, με την άμυνα των πράσινων να είναι υποδειγματική. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κατεβάζουν ριμπάουντ σαν να έπαιζαν μόνοι τους και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει για να σταματήσει τελικά στους 38 και το 89-51.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 11 (2), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1, Τσόχλας 3 (1), Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).