Μπάσκετ: Τρομερός ο Άρης, άλωσε το Περιστέρι (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν στις επιτυχίες και πήραν μία νίκη-χρυσάφι με 82-75 απέναντι στο σύνολο του Σπανούλη

13/04/2024 19:24

Ελένη Τσαλκατίδου

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ πέτυχε ο Άρης, που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό του Περιστερίου, επικρατώντας του συνόλου του Βασίλη Σπανούλη με 82-75 και έβαλε τέλος σε ένα σερί πέντε χαμένων αγώνων μακριά από το Αλεξάνδρειο.

Οι κιτρινόμαυροι αιφνιδίασαν τους Περιστεριώτες και μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 27-14, ενώ στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά των παικτών του Σπανούλη να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-37.

Ακολούθησε μια αμφίρροπη μάχη μεταξύ των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να έχει το πάνω χέρι (60-57 στο 30’), ενώ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους (75-63) στο 35’.

Παρά τα λάθη τους στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να κρατήσουν το πάνω χέρι στο σκοράρισμα και να φύγουν νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 40-37, 57-60, 75-82.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 12, Ράγκλαντ 10, Ντάνγκουμπιτς 12 (2), Ξανθόπουλος 2, Λοβ 10, Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 5 (1), Κασελάκης 10, Ρένφρο 6, Τόμπσον 2, Χουγκάζ 4, Ζούγρης 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 12 (1), Τολιόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 8 (2), Μπλούμπεργκς 16 (4), Μποχωρίδης 3 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα 9 (1), Σανόγκο 14, Χάρελ 10, Μπάνκστον , Ριντ 2.