Μπάσκετ: Μπλακ-άουτ στο δεύτερο ημίχρονο και συντριβή του Άρη στην Πάτρα (βίντεο)

Αγνώριστοι οι κιτρινόμαυροι μετά την ανάπαυλα, ηττήθηκαν με 84-51 από τον Προμηθέα

07/04/2024 19:12

Ελένη Τσαλκατίδου

Ο Άρης «πλήρωσε» το κακό δεύτερο ημίχρονο που έκανε στην Πάτρα και έτσι γνώρισε την ήττα με 84-51 από τον Προμηθέα στη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Basket League, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι κανένας παίκτης του δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως αμφίρροπο κατά το οποίο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, με τους κιτρινόμαυρους ωστόσο να έχουν υποπέσει σε 12 λάθη, τα οποία οι Πατρινοί μετέτρεψαν σε 10 πόντους.

Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς είχαν την ανωτερότητα στα ριμπάουντ (27 έναντι 16), γεγονός που τους κράτησε μέσα στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Καστρίτη παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στην τρίτη περίοδο, όπως αποδεικνύεται και από το επιμέρους σκορ 34-12, που έφερε μπροστά τους γηπεδούχους ακόμα και με 25 πόντους (64-39) στο 30'.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 31 πόντους (78-47) στο 36'

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 13 (3), Κόνιαρης 2, Χρυσικόπουλος 3, Καραγιαννίδης 6, Χέιλ 8 (2), Κάουαν 5, Πλότας, Μπαζίνας 6 (2), Χάμιλτον 15 (3), Πάπας 2, Κόφι, Ετσενίκε 14.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σταρκ, Τολιόπουλος 6, Κατσίβελης 5 (1), Μπλούμπεργκς 8 (2), Μποχωρίδης 4, Περσίδης 4, Σανόγκο 8, Χάρελ 4, Μπάνκστον 3, Ριντ, Καλόγηρος.

* Στα άλλα ματς της ημέρας, ο Ολυμπιακός έκανε το «2 στα 2», επικρατώντας με 91-83 του Περιστερίου, ενώ