Μπάσκετ: Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 78-72 (βίντεο)

Ο Δικέφαλος πήρε μία σπουδαία νίκη στο κατάμεστο γήπεδο της Πυλαίας και στον απόηχο της γιορτής προς τιμήν του Πρέλεβιτς

01/04/2023 21:31

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, που διεξήχθη μπροστά σε 8.000 περίπου φίλους του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος επικράτησε με 78-72 της ΑΕΚ, πετυχαίνοντας τη 12η φετινή του νίκη.

Η αναμέτρηση είχε μεγάλο ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος, καθώς η πρωτοπορία στο σκοράρισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Και εάν ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο (23-18), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και απόδοση στη δεύτερη και στην Τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να «τρέξουν» ένα σερί 10-0, μετατρέποντας το εις βάρος του 44-43 σε 44-53 λίγο πριν το 30’.

Από εκεί και μετά ήταν η σειρά των παικτών του ΠΑΟΚ να τρέξουν το δικό τους σερί και να σε ισοφαρίσουν σε 55-55 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά και να προσπεράσουν μετά από ώρα με 64-63 στο 34’. Από εκεί και μετά έγινε μάχη σώμα με σώμα, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να τη θέλουν περισσότερο και να κατακτούν τη νίκη, πετυχαίνοντας 26 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο έναντι 17 των αντιπάλων τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 8 (2), Ράιλι 15 (2), Τσιακμάς, Χαντς 23 (2), Μαργαρίτης 3, Πόλεϊ 6 (2), Σάιμπερτ 5 (1), Ρένφρο 14, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 8, Μάντσεν, Μίτσελ 15 (1), Λεμάρ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Οριόλα 9 (1), Μάιλς 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 20 (4).