Μπάσκετ: «Κάστρο» η Ρόδος, ο Κολοσσός λύγισε και τον Άρη με 96-90 (βίντεο)

Οι γηπεδούχοι νίκησαν τους κιτρινόμαυρους και διατηρήθηκαν σε τροχιά εξάδας, έχοντας ως «όπλο» την έδρα τους

01/04/2023 18:04

Η κακή παράδοση που έχει ο Άρης στη Ρόδο επιβεβαιώθηκε και σήμερα, με τους κιτρινόμαυρους να γνωρίζουν την ήττα με 96-90 από τον Κολοσσό, ο οποίος έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την εξάδα, ενώ η τελευταία φορά που οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν στο νησί των Δωδεκανήσων ήταν το μακρινό 2018.

Από την πλευρά τους, οι Ροδίτες υπερασπίστηκαν την έδρα τους στην οποία μετρούν φέτος δέκα νίκες και μία μόλις ήττα, αυτή από τον Ολυμπιακό.

Στην πρώτη περίοδο έγινε μάχη σώμα με σώμα, με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 που τους επέτρεψε να προηγηθούν με 35-30 και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-32. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα για τους Ροδίτες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ωστόσο, οι παίκτες του Καστρίτη βελτίωσαν την αγωνιστική τους εικόνα και βρίσκοντας λύση στο σκοράρισμα με τον Νότε ισοφάρισαν σε 58-58 στο 30’.

Στην τέταρτη περίοδο, στην οποία κυριάρχησαν τα πολλά τρίποντα, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 13 πόντους (81-68) στο 35’, με τους κιτρινόμαυρους να δείχνουν ανίκανοι να ακολουθήσουν τον ρυθμό που είχαν επιβάλλει οι γηπεδούχοι, αφού η τελευταία φορά που είχαν τα ηνία στο σκορ ήταν στο 61-60 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 28 (4), Σταρκς , Μορέιρα 10, Χρυσικόπουλος, Γιανγκ , Ντίξον 20 (4), Χατζηδάκης 13, Κατσίβελης 7, Κόφι 10, Τιγκ 2, Χατζηνικόλας 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 11 (1), Τολιόπουλος 20 (4), Γκούντγουιν 12, Νετζήπογλου 8 (1), Χρηστίδης, Σανόγκο, Νότε 17 (3), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Καββαδάς 2, Φίλλιος 8 (2), Χάγκινς.