Μπάσκετ: Λύγισε ο ΠΑΟΚ στο Λαύριο (βίντεο)

Παράπονα από τη διαιτησία έχουν οι ασπρόμαυροι, που "πλήρωσαν" το κακό τους ξεκίνημα

30/01/2021 18:59

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 84-77 από το Λαύριο, γνωρίζοντας τη δεύτερη σερί ήττα του αυτήν την εβδομάδα, μετά από εκείνη με την ΑΕΚ. Πάντως, οι ασπρόμαυροι έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία και από το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι σούταραν 37 βολές.

Ο Δικέφαλος ήταν κακός στην πρώτη περίοδο, ενώ στη δεύτερη περίοδο, παίζοντας καλύτερα στην άμυνα και έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά με την οποία προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι σε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με επτά πόντους διαφορά (44-37), ενώ στο ξεκίνημα του τρίτου μέρους, οι γηπεδούχοι, πυροβολώντας από τα 6.75μ., εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (50-37). Η αντίδραση των ασπρόμαυρων ήταν άμεση και κατάφεραν μάλιστα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο ματς στο 31’ με 63-62 χάρη σε τρίποντο του Καμπερίδη.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με έξι πόντους (77-71) στο 36’, χάρη σε ενέργειες του Ντιαλό, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 79-77 στο 38’. Από εκεί και μετά, όμως, η ευστοχία του Κόζι από τη γραμμή των βολών και κάποια λάθη του ΠΑΟΚ έδωσαν τη νίκη στο Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 11 (2), Μουράτος 10 (2), Ντιαλό 17 (2), Ντέιβις 7 (1), Γερομιχαλός 10 (1), Κόζι 16 (1), Σάβατζ 8 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 5, Μαστρογιαννόπουλος.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 20 (1), Γκρίφν 14 (1), Μαργαρίτης 6, Κακλαμανάκης, Τέρνερ 9 (1), Μπιτς 8 (2), Κονατέ 17, Τσαλμπούρης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Μήτρου-Λονγκ.