Μπάσκετ: Κρατάει την αντίδραση ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 84-77 από το Λαύριο, αλλά έδειξε σημάδια βελτίωσης

31/01/2021 15:45

Ελένη Τσαλκατίδου

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου, αυτή τη φορά από το Λαύριο με 84-77, παρουσιάζοντας ωστόσο σημάδια βελτίωσης στην εικόνα του σε σχέση με ό,τι μάς είχε δείξει λίγες ημέρες νωρίτερα κόντρα στην ΑΕΚ. Και αυτό είναι το θετικό που πρέπει να κρατήσουν οι ασπρόμαυροι από το τελευταίο τους αυτό παιχνίδι, αφού έβγαλαν αντίδραση όταν έπρεπε, υποχρεώνοντας τον χθεσινό τους αντίπαλο στην πιο δύσκολη φετινή του νίκη εντός έδρας.

Ο Δικέφαλος «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα, που τον έκανε να κυνηγάει τον αντίπαλό του σε όλη τη διάρκεια του ματς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώθηκε περιφερειακά στην άμυνα, με μπροστάρη τον Παπαντωνίου, και χάλασε το passing game των γηπεδούχων, ενώ παράλληλα βρήκε επιθετικές λύσεις μέσα από τη ρακέτα. Τα παραπάνω τού έδωσαν ψυχολογία μέχρι ενός σημείου, αφού στη συνέχεια έχασε τον επιθετικό του προσανατολισμό, το Λαύριο έπαιξε κλεφτοπόλεμο και εκμεταλλεύτηκε ό,τι λάθος έκαναν οι Θεσσαλονικείς, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ένα αρνητικό αποτέλεσμα, που θα μπορούσε πάντως να θεωρηθεί λίγο-πολύ αναμενόμενο βάσει της μέχρι τώρα εικόνας του Λαυρίου και που σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να επηρεάσει το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη, καθώς έπεται δύσκολη συνέχεια. Ας μην ξεχνάμε ότι ακολουθούν οι αναμετρήσεις με Παναθηναϊκό (7/2) εντός έδρας, με Λάρισα (27/2) εκτός, Προμηθέα (6/3) εντός, ΑΕΚ (13/3) και πάλι εντός και Άρη (20/3) στο Αλεξάνδρειο για το πρωτάθλημα, όπου ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να πάρει τουλάχιστον μία νίκη για να μην ξαναμπεί στην αγωνία περί αποφυγής των τελευταίων θέσεων.

Τέλος, ειδική μνεία πρέπει να γίνει στη διαιτησία, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ δικαίως να φωνάζουν για τα φάουλ που καταλογίστηκαν εις βάρος τους, αφού σε κάθε επαφή υπήρχε σφύριγμα. Το 18-1 βολές υπέρ των γηπεδούχων στο τελευταίο μόνο δεκάλεπτο, τα λέει όλα!