Μπάσκετ: Κυανόλευκο το ντέρμπι, ο Ηρακλής νίκησε με 75-57 τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν το "εκρηκτικό" τους ξεκίνημα στην πρεμιέρα της Basket League

24/10/2020 21:22

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League πήρε ο Ηρακλής, που πήρε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με 75-57. Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, που όμως δεν είχε συνέχεια.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε γρήγορα με 12-0, με τον ΠΑΟΚ να μένει χωρίς στα πρώτα 5.30', μην μπορώντας να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Έτσι, οι κυανόλευκοι αύξησαν τον δείκτη της διαφοράς ακόμα και στο +20 (32-12) στο 13', όμως, οι ασπρόμαυροι μέσα από την καλή τους άμυνα, κατάφεραν να βγάλουν επιθέσεις και να πάρουν αυτοπεποίθηση, ανεβάζοντας ταυτόχρονα και το ποσοστό τους στα τρίποντα.

Έτσι, οι παίκτες του Κώστα Μέξα "έτρεξαν" ένα σερί 14 πόντων και μείωσαν σε 32-26 στο 18', ενώ με τρίποντο του Τσαλμπούρη στο φινάλε του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μείωσε για πρώτη φορά στους πέντε πόντους (37-32).

Ο Ηρακλής συνέχισε να "βομβαρδίζει" το αντίπαλο καλάθι και στο τρίτο μέρος, θυμίζοντας την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου και φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +19 (59-40) στο 29', με τον Κώστα Μέξα να ανακατεύει την τράπουλα, προσπαθώντας να βρει λύσεις.

Η κατάσταση στο Ιβανώφειο δεν άλλαξε στο τελευταίο μέρος, με τον Ηρακλή να κρατάει μια διαφορά ασφαλείας διψήφιων πόντων, φτάνοντας σε μία εύκολη όπως αποδείχθηκε τελικά νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13, Μπόουλιν 8 (2), Μουρ 13 (3), Χάνλαν 5, Τσίλντρες 6 (2), Σαγκς 13 (1), Τσαϊρέλης 6, Φίλιος, Βεργίνης 9 (2), Δανιήλ 2.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8 (2), Λαβ 16 (2), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (2), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5 (1), Μαργαρίτης, Καμπερίδης, Μήτρου-Λονγκ 5 (1).