Μπάσκετ: Αναγεννημένος ο Ηρακλής, "άοσμος" ο ΠΑΟΚ

Το "χαστούκι" από τον Κεραυνό Στροβόλου ξύπνησε τους κυανόλευκους - Ζητείται αντίδραση από τον Δικέφαλο στη συνέχεια

25/10/2020 10:30

Ελένη Τσαλκατίδου

Ο Ηρακλής δίκαια κατέκτησε τη νίκη χθες στο τοπικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ –όπως άλλωστε υποδεικνύει και η διαφορά των 18 πόντων (75-57) με την οποία κέρδισαν οι κυανόλευκοι– αφού είναι γεγονός πως στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μία ήταν η ομάδα που πάτησε το πόδι της στο παρκέ του Ιβανωφείου και αυτή δεν ήταν άλλη από το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Ο Έλληνας προπονητής είχε ετοιμάσει πολύ καλά το σύνολό του για αυτό το πρώτο ματς της χρονιάς, κάτι που φάνηκε και από το εντυπωσιακό του ξεκίνημα, αφήνοντας άποντο τον Δικέφαλο για περίπου επτά λεπτά. Το σημαντικό για τους κυανόλευκους είναι ότι ακόμα και όταν ο αντίπαλος μείωσε στους πέντε πόντους λίγο πριν το ημίχρονο, όχι μόνο δεν επηρεάστηκαν, αλλά επέστρεψαν δριμύτεροι από τα αποδυτήρια και έκαναν το… παιχνίδι τους στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, δείχνοντας ότι πατούσαν γερά στα πόδια τους.

Φάνηκε πως το "χαστούκι" στην Κύπρο από τον Κεραυνό Στροβόλου και ο συνακόλουθος αποκλεισμός από το Τσάμπιονς Λιγκ - όπως παραδέχτηκε και ο Ζιάγκος - ήταν δυνατό.

Σημαντική ήταν η συμβολή του Καββαδά στη νίκη, ο οποίος προσέφερε τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, κάνοντας μπλοκ και στερώντας καλάθια από τον Δικέφαλο. Ο Έλληνας σέντερ ξεκίνησε με… φόρα από πέρυσι και σίγουρα οι κυανόλευκοι περιμένουν από αυτόν ανάλογες εμφανίσεις στο μέλλον.

Μπόουλιν και Χάνλαν, αν και δεν σκόραραν χθες πολύ, έχουν εντούτοις μερίδιο στην τελική επικράτηση της ομάδας τους και σίγουρα θα σηκώσουν μεγάλο μέρος των επιθέσεων στα επόμενα ματς, ενώ καθοριστική ήταν και η παρουσία του Σαγκς.

Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε χωρίς νεύρο και συνοχή. Το «ξέσπασμα» των ασπρόμαυρων στο δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε ότι δεν ήταν παρά ένα… πυροτέχνημα, αφού η συνέχεια δεν δικαίωσε τον Κώστα Μέξα, ο οποίος ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα, προσπαθώντας να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.

Μάλιστα, ο εκνευρισμός του Έλληνα προπονητή στο τάιμ-άουτ λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και το γεγονός ότι απλά στεκόταν και κοιτούσε τους παίκτες του λέει πολλά. Αντίστοιχος ήταν και ο εκνευρισμός βέβαια των ασπρόμαυρων στο παρκέ στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, όπου είχε χαθεί η μπάλα και υπέπεσαν σε λάθη δίχως λογική.

Το σίγουρο είναι ότι ο Μέξας, που έχει στα χέρια του ένα τελείως καινούριο σύνολο, θα πρέπει να δουλέψει πολύ τις επόμενες ημέρες με τους παίκτες του, ώστε να παρουσιάσουν μία τελείως διαφορετική εικόνα κόντρα στο Λαύριο το επόμενο Σάββατο (31/10).

Οπωσδήποτε, μια ήττα στο ξεκίνημα της χρονιάς και μετά από επτά περίπου μήνες αγωνιστικής απραξίας μπορεί να μη σημαίνει απολύτως τίποτε. Η εικόνα, όμως, του ΠΑΟΚ στα 40 λεπτά του αγώνα είναι "καμπανάκι" για τη συνέχεια....