Μπάσκετ: Ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε ο ΠΑΟΚ στον Ολυμπιακό (βίντεο)

Οι δευτεραθλητές Ευρώπης επικράτησαν με 97-77 στην Πυλαία και προηγούνται με 2-0 νίκες στα ημιτελικά της Basket League

25/05/2023 21:05

Ο ΠΑΟΚ είχε καλές... προθέσεις με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, αλλά η διαφορά δυναμικότητας δεν άφησε περιθώριο για έκπληξη. Οι ερυθρόλευκοι ξεπέρασαν την απώλεια του τίτλου στην Ευρωλίγκα και νίκησαν με 97-77 στην Πυλαία σημειώνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 16-12, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντεπιτέθηκε και κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ανοίγοντας τη διαφορά.

Στο 28' ο Ολυμπιακός έφτασε στο +24 (51-75), ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στο μισό (69-81 στο 33'), αλλά δεν είχε άλλες δυνάμεις.

Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή (28/5, 19:05) στο ΣΕΦ, ενώ στην έτερη ημιτελική σειρά ο Παναθηναϊκός προηγείται του Περιστερίου με 2-1 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 18 (4), Ράιλι 27 (4), Τσιακμάς, Χαντς 6 (2), Μαργαρίτης 2, Πόλεϊ 5, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 8, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3 (1), Ρένφρο 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 2, Πάπας, Φαλ 15, Σλούκας 23 (4), Βεζένκοφ 17 (2), Παπανικολάου 9 (1), Μπολομπόι 10, Πίτερς 6 (2), ΜακΚίσικ 9.