Μπάσκετ: Άντεξε μόνο ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 83-65 από τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών

13/05/2023 21:07

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 83-65 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, που έκανε το 1-0 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων στα ημιτελικά της Basket League, και πλέον οι παίκτες του Φώτη Τακιανού επιζητούν την ισοφάριση στην Πυλαία την Πέμπτη 25/5. Αυτή ήταν η 25η φετινή νίκη του συνόλου του Μπαρτζώκα, που παραμένει αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, με τους Θεσσαλονικείς μάλιστα να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (45-42). Ωστόσο, από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Λούντζης 10, Λαρεντζάκης 15 (2), Πάπας, Φαλ 4, Σλούκας , Βεζένκοφ 21 (1), Παπανικολάου 4, Μπολομπόι, Πίτερς 13 (2), ΜακΚίσικ 6.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 7 (1), Ράιλι 12 (3), Τσιακμάς , Μαργαρίτης 5 (1), Σαλούστρος 2, Ρένφρο, Χαντς 9 (3), Πόλεϊ 7 (1), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 15 (3), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης.