Μπάσκετ: Δεν άφησε περιθώρια στον Ερμή ο Ηρακλής (βίντεο)

Οι κυανόλευκοι ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη με 92-81 απέναντι στην ομάδα του Σχηματαρίου

07/02/2024 18:29

Ελένη Τσαλκατίδου

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ηρακλή, αυτή τη φορά με 92-81 επί του Ερμή Σχηματαρίου, με τους κυανόλευκους να φτάνουν τους 31 βαθμούς.

Αυτή ήταν και η δεύτερη νίκη του Διονύση Αγγέλου ως υπηρεσιακός προπονητής στο «τιμόνι» του Ηρακλή, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη διαφορά με την οποία ηττήθηκαν στο πρώτο ματς στο Σχηματάρι (20 πόντοι).

Πρώτο «βιολί» για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Νίκος Παπαρέγκας, έχοντας την πολύτιμη βοήθεια του Μαλέσεβιτς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί, οι οποίοι επέβαλαν από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό τους, φτάνοντας να προηγούνται ακόμα και με 15 πόντους (41-26), που ήταν και η μέγιστη τιμή της διαφοράς λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η έμπειρη ομάδα του Ερμή ανέκτησε τα ηνία με επιμέρους σκορ 21-17 και μείωσε σε 65-60 στο 30’, αλλά και σε 71-69 στο 34’, όμως, οι γηπεδούχοι εκεί με ένα σερί 6-0 αποκατέστησαν την τάξη (67-69) και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 48-39, 65-60, 92-81.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου): Παπαρέγκας 24 (4), Σοκ 2, Αλτίνης, Πουλιανίτης 5 (1), Πράπας 4, Μαλέσεβιτς 20, Σπρίντζιος 2, Κώττας 11, Σαρικόπουλος 10, Μαστρογιαννόπουλος 14 (1).

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 15 (2), Γράβας 23 (3), Ιωάννου 2, Κωστόπουλος 6 (2), Μπολάτογλου 7 (2), Αγγέλη, Μαργέλης 3 (1), Ζορμπάς 2, Στέφεν 10, Γερομιχαλός 13 (1), Μητσιμπόνας.