Ισοπαλία συμπερασμάτων για τον ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος, που έχασε με τραυματισμό τον Μίσιτς, έμεινε στο 1-1 με την Αλ Τααβόν από τη Σαουδική Αραβία

27/07/2019 17:50

Ένα μείγμα βασικών και (κυρίως) αναπληρωματικών ποδοσφαιριστών άνοιξε την αυλαία των σημερινών φιλικών του ΠΑΟΚ, που πριν την αναμέτρηση με τη Φορτούνα Σιτάρντ (20:00) ήλθε ισόπαλος με 1-1 με τη σαουδαραβική Αλ Τααβόν. Το αποτέλεσμα ασφαλώς περνάει σε δεύτερη μοίρα, αφού πρώτο μέλημα για τον Αμπέλ Φερέιρα ήταν να τεστάρει παίκτες που δεν πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα φιλικά.

Το κακό για τον Δικέφαλο είναι πως τραυματίστηκε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Μίσιτς, με το ιατρικό τιμ του ΠΑΟΚ να καλείται να εκτιμήσει την κατάσταση του Κροάτη μέσου.

Η Αλ Τααβόν είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 33’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Αμισί, σε μία φάση που επιβεβαιώθηκε πως ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα στις στημένες φάσεις. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 44’, όταν αμυνόμενος εξουδετέρωσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Σφιντέρσκι.

Η ισοφάριση ήλθε στο 81’ με τον Ίνγκασον να αξιοποιεί την κεφαλιά-ασίστ του Μιχαηλίδη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκο έχασε καλή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς (46’ Μελίσσας), Μιχαηλίδης, Μιχάι, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Μίσιτς (53’ Κάτσε), Στοχ (69’ Λάμπρου), Λημνιός, Σφιντέρσκι, Γαϊτανίδης.