Αφηνιασμένος ο ΠΑΟΚ, "πολυβόλο" ο Άκπομ (video)

Τέσσερα γκολ από τον Άγγλο στράικερ στο φιλικό 5-1 επί της Φορτούνα Σιτάρντ

27/07/2019 21:56

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τον κύκλο των φιλικών του στο εξωτερικό ο ΠΑΟΚ. Με τον Τσούμπα Άκπομ σε εκπληκτική κατάσταση και τον Άντερσον Εσίτι να πραγματοποιεί θετικό ντεμπούτο, ο Δικέφαλος διέλυσε με 5-1 τη Φορτούνα Σιτάρντ στην Ολλανδία, το πρωτάθλημα της οποίας ξεκινάει σε μία εβδομάδα.

Λίγες ώρες μετά το 1-1 κόντρα στη σαουδαραβική Αλ Τααβόν, ο Αμπέλ Φερέιρα τέσταρε ξανά σε 4-4-2 την ομάδα του, στην πρόβα τζενεράλε ενόψει των μεγάλων αγώνων με τον Άγιαξ. Για ακόμη μία φορά οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν καλά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5’, με τον Πέλκα να δίνει έτοιμο γκολ για τον Άκπομ, που σκόραρε προ κενής εστίας. Ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι καταιγιστικός και στο 9’ ο Πέλκας αξιοποίησε την τρομερή κάθετη πάσα του Ελ Καντουρί και με ψηλοκρεμαστό σουτ διαμόρφωσε το 2-0. Αμέσως μετά πήρε ξανά τη σκυτάλη ο Άκπομ, που στο 18’ έγινε παραλήπτης της μπάλας μετά την ωραία ατομική προσπάθεια του Ζαμπά και με το στήθος την έστειλε στο βάθος της εστίας για το 3-0.

Το λάθος του Πασχαλάκη στο 41’, όταν τροφοδότησε κατά λάθος τον Ντάμασκαν, έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο να μειώσει σε 3-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πέλκας αισθάνθηκε ενοχλήσεις κι αντικαταστάθηκε από τον Λάμπρου. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο συνδυασμός των Κρέσπο και Γιαννούλη έφερε σε θέση βολής τον Άκπομ, με τον Άγγλο να εκτελεί άψογα πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Με τον ίδιο τρόπο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ και στο 50’ ο Ελ Καντουρί σέντραρε και (ποιος άλλος...) ο Άκπομ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 5-1. Παρά το ευρύ σκορ ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει, με τον ρυθμό του αγώνα εντέλει να πέφτει στο τελευταίο τέταρτο και το σκορ να μην αλλάζει, αφού στην εκπνοή ο Λάμπρου σημάδεψε το δοκάρι.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (84’ Κάτσε), Εσίτι, Ζαμπά (90' Τσιγγάρας), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (43’ Λάμπρου), Άκπομ.