Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης: Ο Μάριος Αναγνώστου ξανά νικητής στα 10.000 μέτρα - Η Ντενίσα Μπάλλα πρώτευσε στις γυναίκες (βίντεο, φωτ.)

Ακολουθούν ο κύριος αγώνας των 21,1 χιλιομέτρων και ο δρόμος των 5.000 μέτρων

21/10/2023 18:09

Ελένη Τσαλκατίδου

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Μάριος Αναγνώστου κέρδισε τον αγώνα των 10.000 μέτρων, στον Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης, πετυχαίνοντας χρόνο 31.27. Πίσω του τερμάτισαν οι Χάρι Άλαν (33.00) και Γιάννης Καλογερόπουλος (33.06).

«Όμορφη Θεσσαλονίκη, το λέει και το τραγούδι. Όμορφη διαδρομή, εμένα μου αρέσει. Είχε λίγο παραπάνω υγρασία. Πήγε όμορφα, δεν το πίεσα ιδιαίτερα. Αναπνευστικά το ένιωσα λίγο παραπάνω λόγω της υγρασίας. Θεωρώ ότι ήταν μια καλή εμφάνιση», δήλωσε ο Αναγνώστου.

Στις γυναίκες, πρώτη το νήμα του τερματισμού έκοψε η Ντενίσα Μπάλλα, που τερμάτισε σε 35.48 αφήνοντας δεύτερη την Αθανασία Κόκκορου (37.23) και τρίτη την Θεοδώρα Καρυάτη (38.06).

Η αυλαία του 11ου Διεθνούς Ημιμαραθωνίου Θεσσαλονίκης άνοιξε με τη συμμετοχή περίπου 2.900 δρομέων στον αγώνα των 10.000 μέτρων. Το σύνθημα για την εκκίνηση δόθηκε στις 18:00 από τον Λευκό Πύργο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ξεκίνησε από τη Λεωφόρο Ναυάρχου Κουντουριώτου ο δρόμος του 1 μιλίου.

Στις 19:30 θα ξεκινήσουν από την Πλατεία Ελευθερίας οι αθλητές του ημιμαραθωνίου δρόμου και στις 21:30 χιλιάδες πολίτες θα πάρουν μέρος στον δρόμο υγείας και δυναμικού βαδίσματος 5.000 μέτρων, με σημείο εκκίνησης το δημαρχείο της Θεσσαλονίκης.

Οι τερματισμοί όλων των αγώνων θα γίνουν στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου, στην παραλία της πόλης.