Διεθνής Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης: Ο Μαροκινός Μοχάμεντ Σααμπούντ και η Αναστασία Μαρινάκου θριάμβευσαν στο δρόμο των 21,1 χιλιομέτρων (βίντεο, φωτ.)

Στη δεύτερη θέση των ανδρών ο Γιώργος Ιατρουδέλης, που έτρεξε για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη διαδρομή και μάλιστα σημείωσε ατομικό ρεκόρ

21/10/2023 20:55

Ελένη Τσαλκατίδου

Από τη νίκη του Μαροκινού Μοχάμεντ Σααμπούντ, που τερμάτισε σε 1 ώρα, 6 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα, επίδοση που συνιστά ρεκόρ αγώνα, σημαδεύτηκε ο ημιμαραθώνιος δρόμος των 21,1 χιλιομέτρων, στο πλαίσιο του 11ου Διεθνούς Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου της Θεσσαλονίκης.

Δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Ιατρουδέλης (1:09.55), που μάλιστα έτρεξε για πρώτη φορά στη συγκεκριμένη διαδρομή και πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Τρίτος κατετάγη ο περσινός νικητής Μιχάλης Παρμάκης με χρόνο 1:10.11.

Στις γυναίκες, πρώτη έκοψε το νήμα η Αναστασία Μαρινάκου με χρόνο 1:18.25. Την 27χρονη δρομέα ακολουθούν στο βάθρο των νικητριών η Ματίνα Νούλα (1:19.21), η οποία ανέβηκε μία θέση σε σχέση με πέρσι και η Άννα Βασιλείου (1:21.25).