Η Κροατία θριάμβευσε στα πέναλτι, πέρασε στους «4» του Μουντιάλ και βύθισε τη Βραζιλία στο πένθος (βίντεο)

Μετά το 0-0 του κανονικού αγώνα και το 1-1 της παράτασης, οι Βαλκάνιοι πήραν ακόμη μία πρόκριση στη «ρώσικη ρουλέτα», ενώ η «σελεσάο» παραμένει χωρίς νίκη επί ευρωπαϊκής ομάδας σε νοκ-άουτ ματς μετά το 2002

09/12/2022 19:55

Ένα φοβερό ποδοσφαιρικό δράμα εκτυλίχθηκε στο «Education City Stadium» του Κατάρ. Η Κροατία πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στα πέναλτι επικρατώντας της Βραζιλίας με 4-2 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ, όπου την Τρίτη (13/12, 21:00) θα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης μεταξύ Ολλανδίας και Αργεντινής.

Όσο για τους «καριόκας», θα χρειαστεί να περιμένουν άλλα τουλάχιστον τέσσερα χρόνια για να νικήσουν ευρωπαϊκή ομάδα σε νοκ-άουτ αγώνα Μουντιάλ, κάτι που συνέβη τελευταία φορά στον τελικό του 2002 και το 2-0 επί της Γερμανίας.

Οι φιναλίστ του Μουντιάλ 2018 διαχειρίστηκαν με σχετική άνεση το πρώτο ημίχρονο, αφού όποτε χρειάστηκε, ο Λιβάκοβιτς σταματούσε τις προσπάθειες των Βραζιλιάνων. Κι όταν η «σελεσάο» ενέτεινε την πίεσή της στο δεύτερο 45λεπτο, ο Κροάτης γκολκίπερ φώναζε παρών, για να κρατήσει το μηδέν.

Ο Τίτε άλλαξε όλη την επιθετική τριάδα του, όμως δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς στο 90λεπτο.

Η κόπωση των δύο ομάδων ήταν εμφανής στην παράταση. Η Βραζιλία «φόρτωσε» την πλευρά του πιο φρέσκου Άντονι, η Κροατία αμύνθηκε μαζικά και έβγαινε αραιά και πού στην κόντρα, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο τρομερός συνδυασμός μεταξύ Νεϊμάρ, Ροντρίγκο και Πακετά έφερε τον σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν σε θέση βολής για το 1-0.

Η Κροατία δεν είχε άλλη λύση από το να επιτεθεί και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. και το βρήκε στο 116', όταν ο Πέτκοβιτς σκόραρε με σουτ μετά από γύρισμα του Όρσιτς κι έστειλε τον προημιτελικό στη «ρωσική ρουλέτα», εκεί όπου η Κροατία μετράει πλέον τέσσερα στα τέσσερα σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μαρκίνιος (δοκάρι)

Ο Άγγλος διαιτητής Μάικλ Όλιβερ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπρόζοβιτς, Πέτκοβιτς, Ντανίλο, Κασεμίρο και Μαρκίνιος.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα (110' Μπούντιμιρ), Μπρόζοβιτς (114' Όρσιτς), Κόβατσιτς (106' Μάγερ), Μόντριτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (72' Πέτκοβιτς), Πάσαλιτς (72' Βλάσιτς).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Μιλιτάο (106' Σάντρο), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο, Κασεμίρο, Πακετά (106' Φρεντ), Νεϊμάρ, Ραφίνια (56' Άντονι), Βινίσιους (64' Ροντρίγκο), Ριτσάρλισον (84' Πέντρο).