Δάκρυα χαράς για την Αργεντινή - Νίκησε την Ολλανδία στα πέναλτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ (βίντεο)

Αδιανόητος ο δεύτερος προημιτελικός, με την Ολλανδία να ισοφαρίζει σε 2-2 με επική αντεπίθεση στο τέλος και να γνωρίζει την ήττα στην ψυχοφθόρο διαδικασία

10/12/2022 00:03

Η ποδοσφαιρική υφήλιος... ονειρευόταν ένα Superclasico de las Americas στον έναν από τους δύο ημιτελικούς του Μουντιάλ, αλλά από τα δύο μεγαθήρια της Νότιας Αμερικής μόνο η Αργεντινή κατάφερε να περάσει στην τετράδα.

Σε αντίθεση με τη Βραζιλία, η «αλμπισελέστε» ήταν ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι, νίκησε με 4-3 την Ολλανδία και προκρίθηκε στους «4», όπου το βράδυ της Τρίτης (13/12, 21:00) θα παίξει με αντίπαλο την Κροατία και δέλεαρ τη συμμετοχή στον τελικό, τον έκτο στην ιστορία της και πρώτο της μετά από εκείνον του 2014.

Όλα αυτά συνέβησαν σε ένα από τα κορυφαία ματς στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, όπου το 83' το σκορ ήταν 2-0 υπέρ της Αργεντινής, αλλά με τα ρίσκα που πήραν οι «οράνιε», το οδήγησαν στα πέναλτι.

Ο Λιονέλ Σκαλόνι αποφάσισε να «ματσάρει» το 3-5-2 του Λουίς φαν Χάαλ και η αναμέτρηση στη Λουσαΐλ αναλώθηκε σε πολύ παιχνίδι κέντρου, με την ισορροπία να διαταράσσεται από Μέσι και Μολίνα στο 35'.

Η Αργεντινή έσφιξε κι άλλο την άμυνά της και έφερε το ματς στα μέτρα της, με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέσι στο 73' να μοιάζει με τίτλους τέλους του ντέρμπι. Αμ, δε...

Ο Φαν Χάαλ άλλαξε το... έργο, γέμισε την επίθεσή του με ψηλά κορμιά και με συνεχόμενες σέντρες και γιόμες αρχικά μείωσε με κεφαλιά του Βέγκχορστ στο 83' και έφερε το ματς στα ίσια με πλασέ του ίδιου παίκτη στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από εκπληκτική κομπίνα σε φάουλ.

Στην παράταση το ματς πήγε «σβηστά» μέχρι το 110', όταν η Αργεντινή έσφιξε τον κλοιό και έχασε πολλές ευκαιρίες έχοντας και δοκάρι με τον Φερνάντες στο 120'.

Λαουτάρο Μαρτίνες (3-4)

Ο Ισπανός διαιτητής Αντόνιο Ματέου Λαόθ τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τους Τίμπερ, Βέγκχορστ, Ντεπάι, Μπέργκχαους, Μπέργκβαϊν, Ντούμφρις, Ακούνια, Ρομέρο, Λισάντρο Μαρτίνες, Παρέδες, Μέσι, Οταμέντι, Μοντίλ και Πετσέλα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Ντούμφρις, Ντε Ρον (46' Κοπμάινερς), Φρένκι ντε Γιονγκ, Μπλιντ (65' Λούουκ Ντε Γιονγκ), Ντεπάι (78' Βέγκχορστ), Χάκπο (113' Λανγκ), Μπέργκβαϊν (46' Μπέργκχαους).

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα (106' Μοντίλ), Ρομέρο (78' Πετσέλα), Οταμέντι, Λισάντρο Μαρτίνες (112' Ντι Μαρία), Ακούνια (78' Ταλιαφίκο), Ντε Παούλ (67' Παρέδες), Φερνάντες, ΜακΆλιστερ, Μέσι, Άλβαρες (82' Λαουτάρο Μαρτίνες).