Η αδικαιολόγητη φοβία του Άρη στα ντέρμπι

Ο κιτρινόμαυροι αδίκησαν για μία ακόμη φορά τον εαυτό τους και έχασαν τη νίκη με τον Παναθηναϊκό μέσα από τα χέρια τους

03/12/2018 18:08

Βασίλης Μόσχου

Το σκοτσέζικο ντους για τους φιλάθλους του Άρη συνεχίζεται. Έπειτα από δύο διαδοχικές νίκες που δημιούργησαν την εντύπωση ότι κάτι αλλάζει, ήρθε το ντέρμπι της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό, να πιστοποιήσει τις αγωνιστικές αδυναμίες αλλά και τα αγωνιστικά όρια των κιτρινόμαυρων.

Κρίνοντας με βάση τη συνολική εικόνα του ματς, προκύπτει εύκολα το συμπέρασμα ότι η ομάδα του Σάββα Παντελίδη αδίκησε τον εαυτό της. Όχι μόνο επειδή δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της, ώστε να  «καθαρίσει» γρήγορα τον αγώνα, αλλά και γιατί επέδειξε αδικαιολόγητα ηττοπαθή συμπεριφορά, στα τελευταία 15-20 λεπτά.

Ο Άρης κλείστηκε στην εστία του και έδωσε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να ασκήσει ασφυκτική πίεση, με αποτέλεσμα να δεχτεί το γκολ στις καθυστερήσεις, έστω και με αμφισβητούμενο πέναλτι. Οι παίκτες του Παντελίδη συνέχισαν να αμύνονται μαζικά ακόμη κι όταν οι πράσινοι έμειναν με δέκα, ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να διαχειριστούν με ηρεμία το προβάδισμά τους, αξιοποιώντας το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Μεγάλη συζήτηση άνοιξε και για την απόφαση του Σάββα Παντελίδη να βάλει τρίτο στόπερ στο 79', μολονότι η κίνηση αυτή ήρθε ως απάντηση στην επιλογή του Γιώργου Δώνη να παίξει με δύο καθαρούς κυνηγούς. Μ' αυτά και μ΄αυτά, ο Άρης έχασε την ευκαιρία να νικήσει τον Παναθηναϊκό, που για μεγάλο διάστημα έδειχνε να είναι εκτός αγώνα.

Οι κιτρινόμαυροι παραμένουν έτσι χωρίς νίκη σε ντέρμπι, κάτι που προφανώς έχει αρνητικό αντίκτυπο στην αυτοπεποίθησή τους. Ο συντελεστής δυσκολίας του επόμενου παιχνιδιού είναι ακόμη πιο υψηλός, καθώς η ομάδα του Σάββα Παντελίδη αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο, στο Περιστέρι. Τόσο ο προπονητής, όσο και οι παίκτες, έχουν άλλη μια ευκαιρία να αποδείξουν ότι μπορούν και στα δύσκολα...