Έγκλημα και τιμωρία για τον Άρη στο 93' (videos)

Οι κιτρινόμαυροι έμειναν στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο "Κλεάνθης Βικελίδης" αδυνατώντας να διαχειριστούν σωστά το προβάδισμά τους

02/12/2018 20:56

Ούτε σήμερα πανηγύρισε νίκη σε ντέρμπι ο Άρης. Παρότι κέρδισε δύο πέναλτι στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό στο "Κλεάνθης Βικελίδης", αξιοποίησε το ένα εξ αυτών και έπαιξε με παίκτη περισσότερο στο τέλος, κατάφερε να ισοφαριστεί στο 93' σε 1-1, για την πρώτη φετινή του ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Η κακή διαχείριση του αποτελέσματος, μέχρι τη στιγμή της ισοφάρισης, είναι κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει τον Σάββα Παντελίδη και τους ποδοσφαιριστές του.

Με τον Άρη να πιέζει από το ξεκίνημα, αυτός που έσπευσε να κλέψει την παράσταση ήταν ο διαιτητής Τζοβάρας, που καταλόγισε δύο πέναλτι υπέρ του Άρη σε διάστημα μικρότερο των δέκα λεπτών. Στην πρώτη περίπτωση, στο 5’, η φάση είναι δύσκολη για τον ρέφερι, αφού ούτε στο τηλεοπτικό ριπλέι φαίνεται αν ο Ινσούα έχει όντως ανατρέψει τον Μπρούνο Γκάμα. Αυτή η εξέλιξη, πάντως, δεν άλλαξε τα δεδομένα του ματς, αφού ο Διούδης νίκησε τον Μπρούνο Γκάμα και κράτησε το 0-0.

Πολύ πιο ξεκάθαρη ήταν η φάση του 14’, όταν ο Γιόχανσον επενέβη με τον μηρό, αλλά ο διαιτητής είδε χέρι. Αυτή τη φορά ο Γιουνές ήταν εύστοχος ένα λεπτό αργότερα, ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και πίεσαν πολύ μέχρι το 40’, χωρίς όμως μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση αυτή του 37’, όταν ο Διούδης απέκρουσε κεφαλιά του Δεληζήση. Στο 41’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με Κάτσε και Μπουζούκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης πίεσε ακόμη ψηλότερα τον Παναθηναϊκό κι έφτασε σε ευκαιρίες, με το παραλίγο αυτογκόλ του Κολοβέτσιου στο 52’, το άστοχο σουτ του Ντιγκινί στο 57’ και την επέμβαση του Διούδη στο πλασέ του Γιουνές στο 60’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τις άσχημες τελικές προσπάθειες του Κάτσε στο 62’ και του Ινσούα στο 70’.

Όσο περνούσε η ώρα, το ένστικτο της διατήρησης του σκορ ήταν εμφανές στις προσπάθειες του Άρη, που δεν πήρε βοήθειες από Μπρούνο Γκάμα και κυρίως Ματέο Γκαρσία.

Η είσοδος του Ματίγια αντί του Ντιγκινί έστειλε τον Γιουνές στην κορυφή της επίθεσης, ενώ από το 74’ και μετά ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τρεις στόπερ και διάταξη 3-5-2. Στους δύο φορ των πράσινων ο Παντελίδης «απάντησε» με τρίτο κεντρικό αμυντικό, τον Μάβραϊ αντί του Ματέο Γκαρσία.

Στο 83’ ο Κουέστα απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Μακέντα και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Βέλεθ να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 89' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μακέντα, αλλά ο Άρης παρέμεινε κλεισμένος στα καρέ του και το πλήρωσε με το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Σιώπης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και μετέτρεψε σε γκολ για το τελικό 1-1 ο Χατζηγιοβάνης.

Εκτός των δύο καρτών στον Μακέντα, ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) έδειξε κίτρινη στους Ματίγια, Μακέντα, Σιώπη, Ινσούα, Κουρμπέλη και Χατζηγιοβάνη.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Μενέντεθ, Σιώπης, Μπάσα, Ματέο Γκαρσία (79’ Μάβραϊ), Μπρούνο Γκάμα, Ντιγκινί (73’ Ματίγια), Γιουνές.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης (74’ Χατζηθεοδωρίδης), Γιόχανσον (33’ Δώνης), Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε (74’ Καμπετσής), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.