Davis Cup: Ο Τσιτσιπάς άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα στο ΟΑΚΑ (βίντεο)

Ο Στέφανος νίκησε με 7-5, 6-2 τον Γκιγιέν από το Εκουαδόρ και έφερε την Εθνική ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο στην Α' κατηγορία

04/02/2023 13:14

Παρουσία χιλιάδων θεατών και κυρίως μικρών παιδιών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-5, 6-2 του Αλβάρο Γκιγιέν (Νο 731 στην παγκόσμια κατάταξη), στην πρεμιέρα της αναμέτρησης, για την άνοδο στην Α' κατηγορία του Davis Cup.

Οι αγώνες διεξάγονται στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» του ΟΑΚΑ και ο «Tsitsifast», με το «καλημέρα» έκανε μπρέικ και προηγήθηκε 2-0. Όμως στην συνέχεια του αγώνα, ο πρωταθλητής του Εκουαδόρ διατήρησε το σερβίς του μειώνοντας σε 2-1 και με μπρέικ ισοφάρισε σε 2-2, για να αποκτήσει για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα με 3-2.

Παρά την αντίδραση του Τσιτσιπά, ο οποίος φάνηκε να έχει πρόβλημα με τις διαστάσεις του γηπέδου, καθώς αρκετές φορές έχασε πόντους οριακά, ο Γκιγιέν κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του και να προηγηθεί με 5-4.

Γνωρίζοντας ότι πλέον δεν υπήρχαν περιθώρια λάθους, ο 24χρονος Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε σε 5-5 και με νέο μπρέικ προηγήθηκε 6-5, για να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και τη νίκη. Αφού έκανε μπρέικ στο σερβίς του Γκιγιέν, προηγήθηκε 2-0 και έβαλε τις βάσεις της επικράτησης, με νέο μπρέικ. Μετά την υπερπροσπάθεια στο πρώτο σετ, ο τενίστας από το Εκουαδόρ δεν είχε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα για να αντισταθεί στον Έλληνα τενίστα.

Απαλλαγμένος από το άγχος, ο Τσιτσιπάς, πρόσφερε κατά διαστήματα εντυπωσιακό θέαμα στους χιλιάδες φίλους του τένις και χωρίς να συναντήσει ουσιαστική αντίσταση, έφτασε εύκολα στο 6-2 και στη νίκη δίνοντας προβάδισμα στην Εθνική ομάδα με 1-0.

Ακολουθεί ο αγώνας του Αριστοτέλη Θάνου με τον Αντρές Αντράντε, ενώ την Κυριακή θα γίνουν οι εξής αναμετρήσεις:

Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς - Γκονζάλο Εσκομπάρ (Νο 44)/Ντιέγκο Ιντάλγκο (Νο 76)

Στέφανος Τσιτσιπάς - Αντρές Αντράντε (Νο 564)

Μιχάλης Περβολαράκης - Αλβάρο Γκιγιέν (Νο 731)