Τένις: Δια χειρός Τσιτσιπά η πρόκριση της Εθνικής στην Α' κατηγορία του Davis Cup (βίντεο)

Ο Στέφανος νίκησε με 2-0 σετ τον Αντράντε και η Ελλάδα υπερίσχυσε του Εκουαδόρ με συνολικό σκορ 3-1

05/02/2023 17:16

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-6(1), 6-1 του Αντρέας Αντράντε και η Ελλάδα με συνολικό σκορ 3-1 επί του Εκουαδόρ εξασφάλισε την πρόκριση της στο World Group I του Davis Cup.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκαμψε την αντίσταση του αντιπάλου του, Νο 564 στην παγκόσμια κατάταξη, σε έναν αγώνα που διήρκεσε μία ώρα και 15 λεπτά, γνωρίζοντας την αποθέωση από περίπου 10.000 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Ο Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, όταν και χρειάστηκε το τάι-μπρέικ (7-1) για να το κατακτήσει με 7-6. Έχοντας αποκτήσει και ψυχολογικό αβαντάζ «καθάρισε» εύκολα το δεύτερο σετ με 6-1, στέλνοντας την Ελλάδα στο World Group I, εκεί όπου έχουν επίσης προκριθεί Ιαπωνία, Βραζιλία, Δανία, Ρουμανία, Περού, Ουκρανία, Τουρκία, Λιθουανία και Βουλγαρία.