Champions League: Η Σίτι άλωσε το Παρίσι και βλέπει τελικό (βίντεο)

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα νίκησε καθαρά με 2-1 στην έδρα της Παρί και πολύ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση

28/04/2021 23:53

Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της είναι η Μάντσεστερ Σίτι, μετά τη μεγάλη νίκη επί της Παρί με 2-1, στο "Παρκ ντε Πρενς". Οι "Πολίτες" βρέθηκαν να χάνουν αλλά έδειξαν χαρακτήρα και γύρισαν το ματς, παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο έπαιξε έξυπνα και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό κατάφερε να κρατήσει τους παίκτες του Γκουαρδιόλα μακριά από την εστία της. Η αναμενόμενη υπεροχή των Άγγλων σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας δεν είχε αντίκρισμα.

Στο 15' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαρκίνιος (μετά από ασίστ του Ντι Μαρία), φέρνοντας τους "Πολίτες" σε δύσκολη θέση. Οι Παριζιάνοι δεν απειλήθηκαν σοβαρά έως το τέλος του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Το σκηνικό άλλαξε θεαματικά στο δεύτερο μέρος και η Σίτι βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με το όμορφο τέρμα του Κέβιν ντε Μπρόινε στο 64'. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μαχρέζ πέτυχε και δεύτερο γκολ και οι Άγγλοι βρίσκονται πλέον με το ένα πόδι στον τελικό. Η Παρί τελείωσε το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Γκέιγ στο 77'. Οι επαναληπτικοί Σίτι - Παρί και Τσέλσι - Ρεάλ θα διεξαχθούν στις 4 και 5 Μαΐου αντίστοιχα.