Χάιντουκ Σπλιτ - ΠΑΟΚ 0-0: Το μη χείρον βέλτιστον (βίντεο)

Ο Δικέφαλος αντιμετώπισε συντηρητικά τον αγώνα, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε - Ντεμπούτο ως αλλαγή ο Οζντόεφ

10/08/2023 23:55

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο Σπλιτ για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa Conference League, όπου περιμένει μία εκ των Ρόζενμποργκ και Χαρτς (εντός έδρας νίκη των Νορβηγών με 2-1 στον πρώτο αγώνα) και έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση στην Κροατία, στο τέλος πήρε αυτό που πραγματικά ήθελε. Το «λευκό» 0-0 με τη Χάιντουκ δίνει στον Δικέφαλο λίγες περισσότερες πιθανότητες ενόψει του επαναληπτικού στην Τούμπα (17/8, 20:30).

Όλη η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου γράφτηκε μέχρι το 20'. Ο ρυθμός ήταν «τρελός» και οι δύο ομάδες πλησίασαν στο γκολ, με σπουδαιότερη ευκαιρία αυτή που έχασε η Χάιντουκ στο 13', όταν ο Σίγκουρ τράνταξε με σουτ το κάθετο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Μπλάκαρ είχε αστοχήσει από δύο μέτρα.

Το εντυπωσιακό κορεό των οπαδών της Χάιντουκ

Με δεύτερο δοκάρι για τους Κροάτες, αυτήν τη φορά από τον Λιβάγια, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Χάιντουκ ήταν πιο επιθετική. Η πίεση των Κροατών ανάγκασε τον Λουτσέσκου να κάνει διορθωτικές κινήσεις. Ελλείψει ποιοτικών χαφ, επιστρατεύτηκε και ο ανέτοιμος Σβαμπ, ενώ το φρεσκάρισμα είχε ξεκινήσει με τους Τάισον και Σαμάτα αντί των Νάρεϊ και Τόμας.

Μάλιστα, ντεμπούτο έκανε και ο Οζντόεφ, που μπήκε στο ματς στο 79', με τις αλλαγές να βοηθούν τον Δικέφαλο να φέρει τον αγώνα σε ισορροπία και να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας το 0-0 μέχρι τέλους.

Ο Δανός διαιτητής Μόρτεν Κρογκ παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Σίγκουρ, Τσιγγάρα, Τόμας, Σβαμπ και Μπαμπά.

ΧΑΪΝΤΟΥΚ ΣΠΛΙΤ: Λούτσιτς, Μούφι (95' Μουκάνοβιτς), Σάρλια, Φέρο (79' Ντιαλό), Μέλνιακ, Σίγκουρ, Κροβίνοβιτς, Σαχίτι (67' Ντόλτσεκ), Οτζίτζα-Οφόε (79' Κάλικ), Μλάκαρ, Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (79' Οζντόεφ), Φιλίπε Σοάρες (72' Σβαμπ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (80' Μουργκ), Νάρεϊ (61' Τάισον), Τόμας (61' Σαμάτα).