Άρης - Ντιναμό Κιέβου 1-0: Μεστή εμφάνιση και προβάδισμα πρόκρισης (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, σκόραραν με πέναλτι του Πάλμα στο 69' και πηγαίνουν στο Βουκουρέστι για να ολοκληρώσουν την υπέρβαση

10/08/2023 23:16

Νίκος Παππάς

Ο Άρης μπήκε στην πρώτη μάχη με την Ντιναμό Κιέβου έχοντας θεωρητικό χάντικαπ σε σχέση με τους πιο έμπειρους Ουκρανούς, όμως στο χορτάρι του «Κλ. Βικελίδης» η εικόνα ήταν διαφορετική. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφάνισε πολύ καλό πρόσωπο, νίκησε με 1-0 τους Ουκρανούς χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάλμα στο 69' και αύξησε τις πιθανότητές της ενόψει της ρεβάνς στο Βουκουρέστι (17/8, 20:00), ώστε να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Europa Conference League.

Εκεί θα περιμένει πιθανότατα η Μπεσίκτας, που στον πρώτο αγώνα νίκησε εκτός έδρας με 3-1 τη Νέφτσι.

Τα πρώτα 25 λεπτά ανήκαν ολοκληρωτικά στον Άρη, που πίεσε την Ντιναμό και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 24' με τον Κάρλσον, το πλασέ του οποίου από εξαιρετικά καλή θέση βρήκε σε κόντρα και πέρασε εκτός εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στο επόμενο 20λεπτο, αλλά κοντά στο γκολ δεν έφτασαν, παρότι έψαξε τη μονομαχία του Μπενίτο με τον Οντουμπάτζο και προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα με τους Γιαρμολένκο και Τίμτσικ να κινούνται στις «νεκρές» ζώνες της άμυνας.

Ακόμη καλύτερη ήταν η εικόνα του Άρη με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Έχασε τρομερή ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά του Νταρίντα που εξουδετερώθηκε από τον Μπούστσαν στο 65' και λίγο μετά κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σιρότα, με τον Πάλμα να ευστοχεί για το 1-0 στο 69'.

Ο Λουίς Πάλμα μετά το γκολ, με τη φανέλα που αναγράφει το όνομα και την ηλικία του αδικοχαμένου Μιχάλη

Όπως ήταν φυσικό, το γκολ ανάγκασε την Ντιναμό να βγει από το καβούκι της. Οι Ουκρανοί πλησίασαν στην ισοφάριση με το άστοχο πλασέ του Σαπαρένκο στο 75' και στο 89' ο Κουέστα έκανε την απόκρουση του αγώνα σε δυνατό σουτ του Γιαρμολένκο.

Ο Άρης θα μπορούσε να φτάσει στο... ονειρικό 2-0, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μενέντες δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

Ο Αυστραλός διαιτητής Τζάρεντ Τζίλετ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ζιλ, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μενέντεθ, Φεράρι, Τίμτσικ και Σαπαρένκο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Φεράρι, Ζιλ, Τζούρασεκ (58' Ρουπ), Νταρίντα (82' Πάβιτσιτς), Πάλμα (76' Ματαρίτα), Κάρλσον (58' Μενέντες), Μορόν.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπούστσαν, Ντούμπιντσακ, Ποπόφ, Σιρότα, Τίμτσικ, Σίντορτσουκ (82' Μπράζκο), Σαπαρένκο (81' Σεπέλεφ), Μπουγιάλσκι, Καμπάγιεφ (82' Βολοσίν), Γιαρμολένκο, Μπενίτο.