Άρης - Λαμία 3-1: Άλλαξε το σύστημα, πήρε το ματς (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι σπατάλησαν όλο το πρώτο ημίχρονο παίζοντας με τακτική που δεν έχουν αφομοιώσει, αλλά κατάφεραν να ξεκινήσουν με νίκη στο νέο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο

11/09/2020 20:09

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε. Μολονότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα της Λαμίας και με τρία γκολ σε 16 λεπτά, στο δεύτερο μέρος, πήρε τη νίκη 3-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Σε λίγες μέρες ακολουθεί το νοκ άουτ παιχνίδι με την ουκρανική Κόλος Κοβαλίβκα για τον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ και είναι βέβαιο πως ο Άρης θα πρέπει να παίξει καλά σε όλη τη διάρκειά του, για να μην έχει πρόβλημα.

Η ομάδα του Ένινγκ ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο και η μόνη πραγματικά αξιόλογη φάση της (η διάταξη 4-3-3 δε φαίνεται να ταιριάζει στο ρόστερ), καταγράφηκε στο 36’ μετά από ωραία ενέργεια του Μαντσίνι.

Η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 38’ με πέναλτι που κέρδισε ο Βασιλόγιαννης από τον Κουέστα και εκτέλεσε ο Ρόμανιτς. Η ομάδα του Πετράκη έκλεισε έτσι προηγούμενη το ημίχρονο, αξιοποιώντας την πολύ καλή της εμφάνιση, κόντρα σε έναν ανούσιο Άρη που είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ένινγκ έβαλε στο ματς τον Λόπεθ και ο Άρης προσπάθησε να πιέσει, παίζοντας πλέον με σύστημα 4-2-3-1. Οι κιτρινόμαυροι βελτιώθηκαν αισθητά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Λόπεθ στο 72’ και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με το πέναλτι του Γκάμα στο 78’ και την ωραία ενέργεια του Μπερτόγλιο στο 88’, παίρνοντας τη νίκη με 3-1.

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σάκιτς, Σαραμαντά, Βιγιάλμπα, Σάσα, Ροζ, Μπαγκαλιάνη.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σάκιτς (52’ Λόπεθ), Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Σάσα, Ματίγια (52’ Μπαγκαλιάνης), Τζέγκο, Γκάμα, Φετφατζίδης (90’ Μάνος), Μαντσίνι (71’ Μπερτόγλιο).

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Αντέντζο (91΄Νικολόπουλος), Βύντρα, Νιάς (79’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης (81’ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος.